Біологія 9 клас Дата______________
Тема: ембріональний
розвиток. Плацента
Мета: вивчити ембріональний розвиток людини;
розглянути етапи ембріогенезу та подібність зародків всіх хордових на ранніх
стадіях розвитку; розвивати знання учнів про онтогенез і вміння працювати в
групах; виховувати бажання допомогти тим, хто потребує допомоги
Обладнання: таблиці, зошит, підручник
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
Тести із взаємоперевіркою.
1. Гормон чоловічих статевих
залоз:
а) естрадіол;
б) тестостерон;
в) прогестерон.
2. Органи, в яких утворюються
яйцеклітини:
а) яєчка;
б) маткові труби;
в) яєчники.
3. У ядрах статевих клітин
людини хромосом:
а) 46;
б) 23;
в) 44.
4. Яйцеклітина здатна до
запліднення:
а) 12-14 год.;
б) 2-4 доби;
в) 2-3 год.
5. Під час сперматогенезу
утворюються:
а) 4 яйцеклітини,
б) 1 яйцеклітина;
в) 4 сперматозоони.
6. Парний м’язовий орган, за
допомогою якого кожен яєчник зв’язаний з маткою:
а) піхва;
б) сім’явиносна протока;
в) маткова труба.
7. Яєчка належать до залоз:
а) зовнішньої;
б) змішаної;
в) внутрішньої секреції.
8. Процес утворення чоловічих
статевих клітин:
а) сперматогенез;
б) овогенез;
в) онтогенез.
9. Яйцеклітина запліднюється
у:
а) яєчнику;
б) матковій трубі;
в) матці.
10. Запліднення — це процес, в
результаті якого утворюються:
а) зигота;
б) плід;
в) ембріон.
Відповіді: 1 — б; 2 — в; 3 —
б; 4 — а; 5 — в, 6 — в, 7 — б; 8 — а; 9 - б; 10 - а.
ІІІ. Вивчення нового
матеріалу.
Робота в творчих групах.
Завдання творчим групам.
Прочитайте інформацію про
ембріональний розвиток і дайте відповідь на запитання.
Група 1. Що відбувається після
утворення зиготи? Що таке плацента і
як вона утворюється?
Група 2. Як розвивається ембріон та плід? В
чому подібність у зародків хребетних тварин і людини?
Повідомлення груп
Група 1.
Запліднена
яйцеклітина (зигота) через 15 хв. подібна на одноклітинний організм, через 45
хв. — уже 4 клітини, почалося дроблення. Тепер вона схожа на вольвокс. На 4-5
день після запліднення одношаровий зародок із маткових труб потрапляє до матки.
Протягом двох днів він вільно розташований у матці, а потім на 7-й день після
запліднення занурюється в її слизову оболонку і прикріплюється до неї.
Плацента
(дитяче місце) — орган, що зв’язує плід з організмом матері під час
внутрішньоутробного розвитку. В утворенні плаценти беруть участь слизова
оболонка матки і зародкові оболонки. Наприкінці другого місяця
внутрішньоутробного розвитку ворсинки зовнішньої зародкової оболонки
розростаються і розгалужуються, занурюючись в слизову оболонку матки, густо
пронизану кровоносними судинами.
Плацента
— дископодібний утвір, що міцно прикріплений до оболонки матки. Це плодовий
період. З четвертого місяця вагітності плацента виконує роль залози внутрішньої
секреції, виділяючи гормони, що зберігають плід, сприяють нормальному перебігу
вагітності.
Через
плаценту плід отримує поживні речовини, кисень, виділяються продукти обміну і
вуглекислий газ. Плацента захищає плід від дії негативних чинників
(плацентарний бар’єр).
Кров матері не змішується з
кров’ю плоду.
Група 2.
Зародок
швидко розвивається, із зародкових клітин виникають зародкові листки, потім
частини тіла, системи органів, органи, тканини. Два місяці внутрішньоутробного
розвитку — зародок або ембріон, а з дев’ятого тижня до моменту народження —
плід. Плід має навколоплідні води, що заповнюють простір між плодом і
внутрішньою плодовою оболонкою. Функції навколоплідних вод: рух, захист і
розвиток плоду.
Пуповина
у вигляді шнуроподібного органа іде від плаценти і з’єднує плід з материнським
організмом. Через неї відбувається дихання і живлення.
Порівнюємо
стадії ембріонального розвитку хребетних і людини
На
перших двох стадіях розвиток зародка ідентичний у риби, ящірки, курки, шимпанзе
і людини. У людини можна бачити і зяброві щілини, і хвостову частину тіла.
Лише на останніх стадіях можна помітити різницю, яка збільшується до
народження. Таким чином, ми можемо зробити висновок, що ембріогенез — коротке
повторення історичного розвитку, і всі хребетні мають одного спільного предка.
ІV. Закріплення знань учнів.
Заповнення таблиці.
Характерні
особливості ембріогенезу людини
Зародок
|
Місяці
|
Характеристики
|
Розміри, см
|
Маса, г
|
1-й
|
Починає скорочуватися серце.
Перші ознаки хребта і головного мозку
|
0,75
|
2-3
|
|
2-й
|
Зникає хвіст. Вимальовується
обличчя. Сформовані зачатки всіх майбутніх органів
|
3
|
5-8
|
|
Плодовий період
|
3-й
|
Плід починає набувати вигляду
людини, хоча голова його дуже велика
|
10-15
|
18-20
|
4-й
|
Чітко диференційована стать,
починається окостеніння черепа, здійснюються слабкі дихальні рухи
|
21
|
120
|
|
5-й
|
Мати відчуває рухи плоду.
Прослуховується серцебиття, дихальні рухи. Формується нервова система
|
25-27
|
300
|
|
6-й
|
Усі внутрішні органи достатньо
сформовані. Активність плоду значно збільшується, він робить у середньому
від 20 до 60 рухів за 30 хвилин. Кістковий мозок починає виробляти еритроцити.
|
31-33
|
800-900
|
|
7-й
|
У плоду пробуджуються відчуття,
він уже здатний чути, з’являється смак. Плід стає життєздатним і може вижити
за умов інтенсивної терапії
|
39-40
|
1300-1400
|
|
8-й
|
Основні органи плоду вже
повністю сформовані. Легені готові до виконання дихання. Серце б’ється часто:
120 — 140 ударів за хвилину. Плід набуває певного положення перед пологами
(вниз головою)
|
Близько 15
|
2200-2400
|
|
9-й
|
До кінця місяця плід сформований
і спрямований до таза матері. Він готовий до народження.
|
48-51
|
3000-3500
|
V. Домашнє
завдання.
Опрацювати § 56. Дати відповіді на запитання до
параграфу
Немає коментарів:
Дописати коментар