вівторок, 5 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: етапи онтогенезу людини. Генетичне визначення статі

Біологія 9 клас                                                                               Дата_____________
Тема: етапи онтогенезу людини. Генетичне визначення статі
Мета: формувати знання учнів про розмноження й розвиток людини; ознайомити з індивідуальним розвитком – онтогенезом та його періодами; розвивати вміння порівнювати фізіологічні процеси в людському організмі та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до власного організму та здоров’я.

Обладнання: таблиці, зошит, підручник
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Що таке життєвий цикл?
2. Які життєві цикли у тварин вам відомі?
3. Чим відрізняються процеси розмноження та індивідуального розвитку у ссавців та рептилій?
4. Що таке розмноження?
5. Які типи розмноження вам відомі?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
1.      Визначення онтогенезу
            Онтогенез — індивідуальний розвиток організму з моменту зародження до природної смерті або до припинення існування одноклітинного організму в результаті поділу.
            Термін «онтогенез» було запропоновано Е. Геккелем у 1866 р. В основі онтогенезу лежить процес послідовної та необоротної реалізації генетичної інформації конкретного організму. На реалізацію цієї інформації (і, відповідно, на перебіг онтогенезу) може впливати багато різних факторів. До таких факторів відносять умови навколишнього середовища, нейрогуморальну та гормональну регуляцію тощо.
            Онтогенез людини й інших ссавців можно розділити на кілька періодів. Ембріональний (зародковий) період триває від моменту утворення зиготи до народження дитини. У цей період з однієї клітини формуються всі тканини й системи органів організму. Період життя людини після народження можна поділити на такі великі частини, як період дитинства (постембріональний), період статевої зрілості та період старіння. Період дитинства триває від моменту народження до початку повноцінного функціонування репродуктивної системи. Протягом цього періоду відбувається ріст організму й розвиток його окремих систем, формуються потрібні вміння та навички. Період статевої зрілості триває від моменту початку повноцінного функціонування репродуктивної системи до моменту згасання репродуктивних функцій. Це основний період життя людини. Період старіння триває від моменту втрати репродуктивних функцій до смерті. У цей період людина має менші фізичні можливості, але виконує важливі соціальні функції. В усіх цих періодах також виділяють певні фази. Більш докладну періодизацію окремих періодів онтогенезу людини буде розглянуто на наступних уроках.
            Слід відмітити, що онтогенез людини досить суттєво відрізняється від онтогенезу інших ссавців відносною тривалістю окремих періодів. Так, період дитинства в людини надзвичайно сильно подовжено. Фактично він триває 15-17 років, а у наших найближчих родичів шимпанзе — шість років. В інших схожих за розміром тіла ссавців (наприклад, леопардів) період дитинства ще менший — приблизно 2,5 року. Крім того, у людини також дуже тривалий період старіння. Якщо більшість ссавців після припинення роботи репродуктивної системи дуже швидко гине, то у людини (особливо у жінок) цей період є досить тривалим. Подібні особливості онтогенезу тісно пов’язані зі специфікою біології людини, її значною соціальністю та великим значенням позаспадкової передачі інформації, яка необхідна наступним поколінням.
Періоди онтогенезу
Процеси, що відбуваються
Передзародковий
Розвиток статевих клітин і запліднення
Ембріональний
Перетворення зиготи на зародок і розвиток зародка та плоду до моменту народження плоду
Постембріональний
З моменту народження і до статевого дозрівання та припинення росту
Період розвитку дорослого організму
До старіння та смерті

2.      Генетичне визначення статі
Розповідь учителя
            Чоловіча й жіноча стать відрізняються одна від одної генетично. Спад­кова інформація в людини знаходиться в її хромосомах, які містять гени, що визначають розвиток організму. Для людини характерно 46 хромосом, які розташовані в ядрі кожної клітини організму. Усі хромосоми парні. Кожна пара хромосом — наче близнюки, схожі одна на одну зовні й за скла­дом генів. Серед усіх пар хромосом виділяється одна пара, що одержала назву статевих хромосом.
            Статеві хромосоми в жіночому організмі однакові, їх називають Х-хромосомами, відповідно генотип жіночого організму позначають як XX.
            У чоловічому організмі статеві хромосоми різні. Однією з них є Х-хромосома, а інша, не схожа на неї, одержала назву У-хромосоми. Ге­нотип чоловічого організму позначають як ХУ.
            При утворенні гамет іде скорочення числа хромосом удвічі. Кожна гамета одержує тільки по одній хромосомі з кожної пари. Отже, у гаметах людини всього 23 хромосоми, а не 46.
            У всіх жіночих гаметах є одна статева хромосома, і це хромосома X. Тому жіночу стать називають гомогаметною, тобто статтю з однаковими гаметами, що містять Х-хромосому.
Тим часом чоловічі гамети — різні. Половина з них містить Х-хромосому, а інша половина У-хромосому. Тому чоловічу стать назива­ють гетерогаметною, тобто статтю з різними гаметами, що містять або X, або У-хромосому.
При заплідненні відбувається об'єднання хромосом чоловічої й жіно­чої гамети. Число хромосом знову дорівнює 46.
            При зустрічі чоловічих гамет, що містять Х-хромосому, із жіночими гаметами, які теж містять Х-хромосому, утвориться генотип XX. Це й ви­значить стать дитини. Дитина буде дівчинкою.
            При зустрічі чоловічих гамет, що містять Y-хромосому, із жіночими гаметами, які містять Х-хромосому, утвориться генотип XY. Отже, дитина буде хлопчиком.
Таким чином, стать дитини залежить тільки від батька. Це пов'язано з тим, що саме чоловіча стать є гетерогаметною. Материнський організм має гамети, які завжди містять тільки Х-хромосому, Тому він не впливає на стать дитини.
            Імовірність народження хлопчика чи дівчинки становить 50 %, тому що половина сперматозоїдів містить Х-хромосому, а інша половина Y-хромосому.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
1. Питання до учнів
1. Що таке «онтогенез»?
2. Які етапи можна виділити в онтогенезі людини?
3. Який момент є початком ембріонального періоду онтогенезу?
4.Чому саме від батька залежить, стать майбутньої дитини?
2. Виконання тестів
3. Самостійна робота учнів
            Навіщо людині потрібен такий тривалий період дитинства? (Дитинство — найбільш ефективний період для засвоєння нової інформації, а в людини значна кількість інформації, що необхідна для виживання, передається позаспадковим шляхом з допомогою другої сигнальної системи)
V. Домашнє завдання
Опрацювати § 51. Дати відповіді на запитання до параграфа


Немає коментарів: