Біологія 9 клас Дата__________
Мета: кровообіг. Органи кровообігу.
Мета: почати формувати знання
учнів про кровоносну систему людини; ознайомити із органами кровообігу, їхньою
будовою та значенням для життєдіяльності організму; розвивати уміння порівнювати,
виділяти головне у матеріалі, що вивчається, уміння логічно мислити та робити
відповідні висновки і узагальнення; виховувати бережливе ставлення до власного
організму.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: фотографії,
плакати, що дозволяють ілюструвати процеси кровообігу й органи кровообігу
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого
досвіду учнів.
Повторення знань про кров як основну рідину
організму.
Станція «Гематологія»
Я ставлю
питаня. Той, хто швидше підніме руку, має право на відповідь.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Проблемне
запитання:
- Стародавні вчені вважали, що в організмі існує
дві кровоносні системи, що поєднані між собою. Як на вашу думку, вони
аргументували таку точку зору?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя про кровообіг та складові частини кровоносної системи: серце
та судини.
Кровообіг –
це безперервний рух крові по кровоносних судинах, зумовлений роботою серця.
Унаслідок роботи серця виникає різниця між тиском у судинах, які «йдуть» від
серця, й судинах, що «йдуть» до серця. Через таку різницю тиску кров і
рухається судинами. Кровообіг забезпечує обмін речовин між усіма тканинами
організму та зовнішнім середовищем, а також підтримує сталість внутрішнього
середовища.
До системи
органів кровообігу входять серце й кровоносні судини. Циркуляція крові в
організмі людини по замкнутій серцево – судинній системі забезпечується
ритмічними скороченнями серця, що є центральним органом кровообігу.
В організмі
людини розрізняють три типи судин:артерії, вени й капіляри.
Судини по
яких кров тече від серця до тканин та органів, називають артеріями, а ті, по
яких кров рухається до серця, - венами.
В артеріях
міститься лише 10 – 15% усієї кількості циркулюючої крові. Їхніми основними
функціями є швидке постачання крові до органів і тканин, а також забезпечення
високого тиску, необхідного для підтримки безперервного руху крові по
капілярах.
Капіляри –
це найтонші та найкоротші кровоносні
судини, що складаються з одношарового епітелію. Вони розташовані в
міжклітинному просторі, щільно прилягаючи до клітин тканин та органів.
V. Узагальнення та систематизація знань.
1.
Питання для обговорення:
-
чому кров може виконувати
свої функції тільки тоді, коли вона рухається?
-
завдяки чому можливий рух крові по кровоносних
судинах?
-
як будова артерій, вен та капілярів пов’язана
з їхніми функціями?
-
Як будова капілярів
пов’язана з їхніми функціями?
2.
Робота з зошитом
Біологічний диктант
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати
конспект уроку. Підготувати прислів’я та приказки про кров
Немає коментарів:
Дописати коментар