понеділок, 4 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: підшлункова залоза.

Біологія 9 клас                                                                               Дата_________
Тема: підшлункова залоза.
Мета: познайомити учнів з особливостями будови й функціями підшлун­кової залози; розвивати знання учнів про біологію людини; виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я

Обладнання: фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати будову й функції підшлункової залози, зошит, підручник
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Бесіда за запитаннями
  1. Яка ендокринна залоза є найбільшою?
  2. Які функції виконують гормони щитовидної залози?
  3. Назвіть причини виникнення базедової хвороби.
  4. Яких заходів уживають для профілактики ендемічного зоба?
  5. У чому полягає функціональне значення навколощитовидних залоз?
  6. До чого призводить гіперфункція наднирковиків?
  7. Наслідком яких процесів є бронзова хвороба?
Обговоримо разом
            Людям, які хворіють на важкі форми діабету, необхідно щодня вво­дити в організм ліки, інакше вони можуть померти. Які де ліки й чому їх слід застосовувати постійно?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Будова й функції підшлункової залози
Розповідь учителя з елементами бесіди
Питання до учнів: Що ви вже знаєте про підшлункову залозу?
            Підшлункова залоза являє собою довгастий за формою орган завдовж­ки від 10 до 23 см і вагою в середньому 70—80 г. Ця залоза розташована за шлунком, ближче до його нижнього відділу. Звідси й походить назва органа — підшлункова залоза.
            Підшлункова залоза є залозою змішаної секреції. Зовнішньосекретор- на функція органа полягає у виділенні спеціального панкреатичного соку, що містить травні ферменти.
Внутрішньосекреторна діяльність пов'язана з тим, що підшлункова залоза виділяє в кров гормони, які регулюють процеси вуглеводного, жиро­вого та білкового обміну.
Підшлункова залоза має велику кількість кровоносних судин і не­рвових закінчень, що робить її досить чутливою до різних впливів, зокре­ма й до порушень режиму та характеру харчування, а також до алкоголю й тютюну.
            Ендокринна частина підшлункової залози утворена панкреатичними острівцями, або острівцями Лангерганса. Ці острівці складаються з клі­тин — інсулоцитів, які синтезують гормони — інсулін, глюкагон, сома- тостатин.
            Інсулін відповідає за засвоєння клітинами організму глюкози, утво­реної при розщепленні харчових продуктів. Учені встановили, що інсулін стимулює надходження глюкози з крові в тканини. Окрім того, він сприяє перетворенню надлишкової кількості глюкози на глікоген. Глікоген нако­пичується у різних органах, головним серед яких є печінка. У разі потреби організм знову розщеплює цей глікоген до глюкози.
            Гормон інсулін знижує вміст цукру в крові. Інший гормон — глюка­гон — має протилежну дію, тобто він підвищує вміст цукру в крові. Оби­два гормони, протилежні за дією, перебувають в організмі здорової людини в динамічній рівновазі, беручи участь у фізіологічній регуляції вуглевод­ного обміну.
            Окрім інсуліну та глюкагону, підшлункова залоза синтезує й виділяє в кров інші біологічно активні речовини, які підтримують сталість внутріш­нього середовища організму.
- Повідомлення учнів
2. Порушення синтезу гормонів підшлункової залози
Розповідь учителя з елементами бесіди
Питання до учнів: Що ви знаєте про діабет?
            Синтез інсуліну в підшлунковій залозі відбувається поетапно. На кожно­му етапі можуть виникнути порушення, які призводять до розвитку діабету.
Діабет, або цукрова хвороба,— це успадкована або набута хвороба об­міну речовин, зумовлена нестачею інсуліну в організмі. Її ознаками є: під­вищення концентрації цукру в крові, різке збільшення вмісту цукру в сечі, різке зниження маси тіла, слабкість. У хворих на цукровий діабет порушу­ється не тільки вуглеводний, але й білковий і жировий обміни. Надлиш­ковий вміст інсуліну в крові може призвести до порушення енергетичного забезпечення мозку й до втрати свідомості.
            Лікування діабету, залежно від ступеня тяжкості захворювання, по­лягає в дотриманні дієти, введенні в організм інсуліну та використанні ін­ших методів.
Головним стимулятором секреції інсуліну є глюкоза, яка утворюється в організмі при розщепленні вуглеводвмісних харчових речовин. Велику кількість вуглеводів містять солодощі, крупи й борошняні продукти. Окрім глюкози на регуляцію синтезу й виділення в кровоносне русло інсуліну впливають також інші біологічні сполуки, що надходять в організм людини з їжею. Це стосується її білкових і жирових компонентів. Велике значення для виділення інсуліну мають інші гормони, що продукуються залозами внутрішньої секреції: щитовидною, наднирковиковими, статевими, а також гіпофізом і гіпоталамусом.
            Інсулін діє на організм за допомогою спеціальних утворень — рецеп­торів, розташованих у клітинах органів і тканин. У більшості хворих на діабет чутливість таких рецепторів до інсуліну знижена, тому навіть при достатній концентрації, а дуже часто й підвищеній, його функція здійсню­ється не повністю. У такому разі говорять не про абсолютну, а про відносну інсулінову недостатність. Проте в обох випадках вуглеводи, які надходять із їжею, не можуть засвоюватися організмом у належній кількості.
ІV.Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
 Питання для повторення та обговорення
-          Яку будову має підшлункова залоза?
-          Які залози називають залозами змішаної секреції?
-          У чому проявляється внутрішньосекреторна функція підшлункової залози?»
-          Чому підшлункова залоза є досить чутливою до різних впливів?
-          Які функції виконують острівці Лангерганса?
-          До яких захворювань може призводити порушення синтезу гормонів підшлункової залози?
Самостійна робота учнів
Робота із зошитом
-          Які функції виконує підшлункова залоза?
-          У чому полягає різниця між залозами внутрішньої, зовнішньої та змішаної секреції?
V. Підбиття підсумків уроку
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати § 49, відповісти на питання наприкінці параграфа.


Немає коментарів: