Урок № 33
Тема: Створення
декоративного образу із суцільного шматка пластиліну. Елементарна узгодженість
об’ємної форми та декору. «Українські іграшки».
Мета: продовжувати
надавати учням поняття про скульптуру як вид мистецтва, ознайомлювати з
матеріалами та інструментами художника-кераміста; закріплювати поняття «декор»
та «декорування», навички роботи з пластиліном (глиною); розвивальна: збагачувати
та закріплювати в дітей уміння сприймати, розрізняти та аналізувати характерні
особливості декоративної скульптури;
закріплювати навички основних видів
ліплення, передавання форми, рухів та декорування тварин; розвивати дрібну моторику
руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати в учнів естетичне
сприйняття навколишнього світу, екологічну культуру, любов до українського
народного мистецтва.
Обладнання: навчальні плакати; репродукції робіт відомих
майстрів; навчальні роботи з методичного фонду; об’ємні зображення;
музичний ряд: аудіозапис українських народних пісень;
ТЗН; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи;
дошка для ліплення; пластилін (глина); стеки; простий олівець; матеріали для
відбитка.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
–
Як
називають вид образотворчого мистецтва, що створює об’ємні зображення?
–
Які
матеріали та інструменти використовують художники-скульптори?
–
Які
скульптурні твори називають скульптурою? рельєфом?
–
Що
таке кругла скульптура? Чим вона відрізняється від рельєфу?
–
Які
круглі скульптури називають пам’ятниками? статуями? статуетками?
–
3
яких матеріалів, на вашу думку, вони можуть бути виконані?
III. Вивчення нового матеріалу
1.
Пояснення вчителя
–
Невеликі
зображення людей і тварин (статуетки) люди по-чали створювати з глини дуже
давно. Спочатку вони призначалися для магічних ритуалів, які мали допомагати в
полюванні або за-хищати від злих сил. Потім невеликі фігурки стали іграшками та
прикрасами для будинку. (Учитель пропонує учням роглянути народні іграшки,
виконані з різних матеріалів народними майстрами різних країн (або їх
зображення на власний вибір). Учням пропонують визначити, за допомогою яких
засобів декорування майстри оздоблюють спрощену природну форму. З усього
різноманіття іграшок для ретельнішого аналізу обирають один-два вироби, на
виконання яких спрямоване подальше творче завдання. Форму та будову цих виробів
аналізують ретельніше.)
–
Коли
розглядаєш чудові іграшки з глини, легко відгадати, який звір чи птах надихнув
фантазію майстра.
–
Спочатку
художник-кераміст уважно вивчає природну форму, потім спрощує й узагальнює
(стилізує) її, обравши найхарактерніші риси, підкреслює і підсилює (декоративно
переробляє) їх.
–
Потім
майстер ліпить іграшку з глини й прикрашає об’ємним декором (декорує), просушує
її на повітрі, обпалює в спеціальній печі, розфарбовує й покриває кольоровою
або прозорою глазур’ю.
–
Майстер
іграшку робив.
Довго глину він
місив.
Він руками обома
Ліпив форму недарма.
Візерунком коні
вкриті,
Тихо сохнуть на
повіті.
В печі він їх
обпалив Та глазур’ю щільно вкрив.
Вийшла іграшка з
душею,
Ми милуємося нею.
Н. Горошко
(Бажано проілюструвати всі етапи розповіді відповідним ілюстративним
матеріалом.)
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1.
Творче завдання
–
Розгляньмо
уважно іграшки, виконані художниками-керамістами різних країн.
–
Виліпіть
із глини, пластиліну або солоного тіста іграшку, узявши за основу форму тіла
тварини, яка вам до вподоби.
–
Прикрасьте
свою іграшку кольоровим або об’ємним декором.
2.
Пояснення
до творчою завдання
–
Фігурку
тварини виконують у конструктивний спосіб ліплення. Усі частини тіла спрощують,
зберігаючи характерні ознаки, притаманні саме цій тварині. Спочатку виконують
великі частини тіла (тулуб і голову), потім примазуванням додають менші за
розміром частини (лапи чи ноги, вуха, хвіст, шию).
(Учитель має акцептувати увагу учнів на необхідності по всякчас порівнювати
розміри і пропорції окремих частин тіла тварини між собою та щодо загального
розміру частини скріплюють між собою примазуванням.
–
Іграшка,
запропонована для виготовлення, має складнішу будову, ніж вироби, що створені
на попередніх уроках ліплення, тому з метою полегшення виконання роботи на дошці
доцільно вивісити великі таблиці, на яких зображено етапи ліплення.)
–
Фігурка
може бути декорована за допомогою орнаменту (геометричного або рослинного) або
за допомогою спрощених та узагальнених природних елементів.
(На спеціальних таблицях бажано продемонструвати елементи декорування, а
також найбільш поширені прийоми декорування. Учні мають вигадати елементи для
декорування самостійно, спираючись на декор народної іграшки.)
V. Підбиття підсумків
1. Обговорення
учнівських робіт
2. Бесіда:
–
Що
найбільше сподобалося на уроці?
–
Які
емоції викликав урок?
–
Кому
подаруєте роботу?
3. Прибирання робочих місць.
Немає коментарів:
Дописати коментар