Урок № 31
Тема: Розширення уявлень
про декоративне прикрашання форм геометричними елементами. Поєднання силуетної
форми та декору. «Прикрашаємо торт».
Мета: ознайомлювати
учнів з основними поняттями «декоративний малюнок», «елемент», «орнамент»;
навчати розташовувати якнайкраще елементи для створення лінійного візерунка;
засвоювати основи створення декоративної композиції; закріплювати навички
роботи в техніці
аплікації; почати ознайомлювати з силуетними формами, декором,
рослинними і геометричними орнаментами, процесом узагальнення форми; навчати
міркувати; навчати дітей працювати за зразком; розвивати дрібну моторику руки;
розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток
допитливості; виховувати в учнів спостережливість, акурат¬ність, увагу.
Обладнання: фотографії творів різних видів
декоративно-прикладного мистецтва; ТЗН; матеріали для демонстрації
послідовності та техніки виконання роботи; матеріали та інструменти: альбом для
малювання; простий і кольорові олівці; гумка; лінійка.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
–
Назвіть
матеріали й інструменти, що знадобляться для створення лінійного малюнка.
III. Вивчення нового матеріалу
1.
Слово
вчителя
–
Люди
завжди намагалися прикрасити все навкруги. Вони оздоблюють візерунками предмети
побуту, житло, середовище, у якому мешкають.
–
Оздоблюванням
предметів займається окремий вид мистецтва — так зване декоративне мистецтво.
–
Отже,
декоративне мистецтво — це вид образотворчого мистецтва, твори якого є узорами
або предметами художнього оформлення, основне призначення цих узорів і
предметів — прикрашання.
–
Слово
«декоративний» походить від латинського слова сіекого — прикрашаю.
–
Декоративне
мистецтво виникло в період первіснообщинного ладу, в кам’яну добу, коли люди
лише починали створювати форми предметів побуту і узори. Першим прикрасам вони
надавали магічного значення.
–
Декоративне
мистецтво розвинулося там, де були для нього відповідні умови, а саме де був
потрібний матеріал: глина, дерево, камінь. Для розвитку декоративного мистецтва
необхідний також певний рівень розвитку суспільства: адже щоб виплести з лози
виріб, потрібно її заготовити, тобто потрібні відповідні матеріали й
інструменти.
–
Відповідно
до матеріалів та їх обробки розвинулися різні види ДПМ: вишивка, кераміка,
різьба по дереву, карбування, лозоплетіння та ін.
–
Озирніться
навколо. Наш одяг, предмети навколо нас дуже красиві. Вони різняться не лише
формою, розміром і кольором. Вони оздоблені різними малюнками. Якщо малюнки або
їх частини-елементи повторюються, художники називають їх орнаментами. (Учитель
пропонує знайти малюнки на одязі й предметах у класі та виокремити з них
орнаменти.)
–
Розгляньте
уважно малюнки.
–
Де
ви бачите орнаменти? (Учні розглядають фотографії: оздоблені меблі, одяг,
предмети побуту, посуд.)
–
Погляньте
на орнамент і назвіть, з яких частин він складається. (Квадрат, коло, ромб.)
–
Усі
елементи повторюються у певному порядку, чергуючись між собою.
–
Погляньте
на малюнок і знайдіть поміж смужок ті, що складають орнамент, і ті, у яких є
помилка. (Учні повинні знайти малюнки, у яких порядок чергування елементів
порушений.)
–
Орнамент
може складатися з елементів рослин (квіти, ягоди, листя, стебла), і тоді його
називають рослинним, а може складатися з ліній, квадратів, кружечків, трикутників.
Такий орнамент називають геометричним. (Учитель малює на дошці початок
орнаменту з трьох елементів і пропонує учням продовжити його. Учні знаходять і
виправляють допущені помилки. Вправу слід повторити 3—5 разів.)
(Учитель пропонує учням розглянути зображення фрагменту вовняного килима.)
–
Цей
килим зіткали у Криму татарські майстрині. Він оздоблений геометричним
орнаментом.
–
3
яких елементів складається цей орнамент? (Лінії, трикутники, квадрати.)
–
Які
кольори використовували ткалі для свого килима?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1.
Пояснення до творчого завдання
–
Створіть
візерунок для торта. Ми можемо прикрасити як бічні його поверхні, так і верхній
шар.
2.
Правила роботи і техніка безпеки
–
Кожний
елемент має знаходитися точно на своєму місці.
–
Відстань
між елементами має бути однаковою.
–
Під
час роботи не розмахуємо олівцями.
–
Необхідно
стежити, щоб олівці не падали на підлогу (вони б’ються, як посуд, тільки
всередині, а не зовні).
–
Робоче
місце тримаємо в чистоті.
3.
Індивідуальна робота за творчим завданням
Під час виконання роботи вчитель (за потреби) надає учням індивідуальну
допомогу.
V. Підбиття підсумків
1. Обговорення учнівських робіт
2. Бесіда:
–
Що
найбільше сподобалося на уроці?
–
Які
емоції викликав урок?
–
Кому
подаруєте роботу?
3. Прибирання робочих місць.
Немає коментарів:
Дописати коментар