Тема: спостереження за погодою, висотою
Сонця над горизонтом,
сезонними
змінами в природі
Практична
робота № 1
Мета:
повторення та узагальнення знань про природу, отриманих учнями на уроках
природознавства; вдосконалення вмінь вести спо-стереження за явищами природи,
оформляти результати спостережень, користуватися метеорологічними приладами;
розвиток спостережли-вості; виховання пізнавального інтересу до навколишнього
світу.
Тип уроку:
поглиблення знань, умінь і навичок.
Обладнання:
календар погоди, термометр, флюгер, баро-метр-анероїд, опадомір, гномон,
великий шкільний транспортир.
Опорні поняття:
природознавство, спостереження, прогноз, темпе-ратура, календар погоди.
Базові поняття:
погода, метеоприлади, сезон (пора року).
Структура уроку
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань і вмінь
IIІ.
Мотивація навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
V. Закріплення вивченого матеріалу
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Зміст уроку
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Бліц-опитування»
•
Які завдання виконує сучасна наука географія?
•
Назвіть відомі вам географічні науки та об’єкти їх вивчення.
•
Назвіть джерела географічних знань, які ви вважаєте найважливі-шими.
•
Якими методами можна здійснювати географічні дослідження?
•
А які методи досліджень можуть використати учні для вивчення гео-графічної
науки?
IIІ. Мотивація навчальної діяльності
Прийом
«Практичність теорії»
Одним
із головних методів будь-якого дослідження був і залишається метод
спостереження й аналізу отриманих даних. Які ж спостережен-ня ви можете
проводити самостійно? Це насамперед спостереження за погодою, висотою Сонця над
горизонтом, сезонними змінами в природі. Такі види спостережень вам уже відомі
з курсів початкової школи та природознавства. Однак цього року ваші
спостереження виконуватимуться відповідно до чітко поставлених завдань і
матимуть певне призначення.
Минулого
уроку ви дізналися про загальний зміст курсу географії в 6-му класі. Для чого,
на вашу думку, вам знадобляться результати спостережень?
(Можливі
варіанти відповідей учнів.)
Навчитися
спостерігати за географічними об’єктами та явищами природи, пояснювати їх
особливості, виконувати вимірювальні
роботи потрібно перш за
все для того, щоб краще зрозуміти зміст курсу.
Результати
ваших власних спостережень будуть використовуватися під час виконання
практичних завдань з теми «Атмосфера». А крім цього, регулярні спостереження за
погодою сприяють розвитку спо-стережливості та уваги.
Щоб
проводити таку роботу, слід підготуватися теоретично і прак-тично. А для цього
необхідно з’ясувати, що спостерігати, як та за допомогою яких приладів.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
1.
Організація спостережень за погодою:
а)
показники погоди та прилади, що визначають їх, одиниці вимірювання;
б) підготовка «Метеожурналу».
Зразок метеожурналу
2.
Визначення висоти Сонця над горизонтом за допомогою гномона, нитки та великого
транспортира.
3.
Спостереження за сезонними змінами в природі.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1.
«Метеожурнал»
(Робота
в групах)
а)
Кожна група проводить вимірювання або спостереження одного з показників погоди
(температури, тиску тощо).Якщо є можливість, роздати групам необхідні прилади.
б)
Представники груп називають результат та пояснюють способи своїх спостережень.
в)
Результати спостережень записуються до зведеного «Метеожурналу».
2.
Прийом «П’ять речень»
(Робота
в парах)
Завдання.
За допомогою п’яти речень опишіть погоду сьогоднішнього дня.
VI. Підсумок уроку
Прийом
«Мікрофон»
Запитання.
Чому необхідно проводити спостереження за погодою, сезонними змінами у природі?
VII. Домашнє завдання
•
Проводити регулярні спостереження за погодою.
•
Дібрати прислів’я, приказки, народні прикмети про сезонні зміни в природі, про
погоду.
Немає коментарів:
Дописати коментар