середа, 27 серпня 2014 р.

Конспект уроку з фізичної географії України Тема: Фізико-географічне положення України Практична робота № 1. Нанесення на контурну карту крайніх точок, географічного центру україни та кордонів країн, що межують з нею

Тема: Фізико-географічне положення України
Практична робота № 1. Нанесення на контурну карту крайніх точок, географічного центру україни та кордонів країн, що межують з нею
Мета: визначити крайні точки, розміри території України, суміжні з нею держави, охарактеризувати кордони та особливості географічного положення України, визначити координати крайніх точок України, дати поняття про поясний і місцевий час.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: фізична  карта  України,  політико-адміністративна карта, карта часових поясів, контурні карти, атласи.
Опорні поняття: крайня  точка,  географічний  центр,  географічне положення.
Базові поняття: поясний та місцевий час.
Географічна номенклатура: країни, з якими межує Україна: Росія (Москва), Білорусь (Мінськ), Молдова (Кишинів), Польща (Варшава), Словаччина (Братислава), Угорщина (Будапешт), Румунія (Бухарест); крайні точки України: село Грем’яч, селище червона Зірка, мис Сарич, селище Соломонове; географічний центр України.
Структура уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
IIІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
V. Закріплення вивченого матеріалу
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання.

Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель  називає  тему  і  просить  учнів  визначити  основні  його завдання та мету уроку, називає способи діяльності та основні етапи уроку.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Учитель. 
У  минулому  навчальному  році  ми  з  вами  визначали географічне положення кожного з материків. Давайтезгадаємоплан, за допомогою якого ми це робили.
Учні згадують план опису географічного положення материка.
1. Розташування  материка  відносно  екватора,  тропіків  (полярних кругів), нульового і 180-го меридіанів.
2. В  яких  кліматичних  поясах  та  природних  зонах  він  розташо-ваний.
3. Якими  океанами  і  морями  омивається.  Характер  контуру  берегів.
4. Розташування щодо інших материків.
5. Крайні точки материка, координати, протяжність материка в гра-дусах і кілометрах з півночі на південь і з заходу на схід.
6. Площа материка і його місце серед інших материків.
Можна використати Довідник учня (Капіруліна С. Л. Усі уроки географії. 7 клас.— Х.: Вид. група «Основа», 2007.— С. 249)
Учитель. а давайте згадаємо план, за яким ми вивчали країни 
у 7-му класі.
План характеристики країни
1. На якому материку та в якій його частині розташована держава.
2. Географічне положення в межах материка, прикордонні держави, столиця.
3. Особливості рельєфу (загальний характер поверхні, корисні копа-лини).
4. Кліматичні  умови  (тип  клімату,  що  переважає,  та  його  сезонні зміни, кліматичні пояси, середні температури січня і липня, річна кількість опадів).
5. Внутрішні води країни (крупні річки, озера, водосховища тощо).
6. Природні зони і їх особливості (ґрунти, рослинність, тваринний світ).
7. Населення  (основні  раси,  народи)  і  його  господарська  діяль-ність.
IIІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
прийом «проблемне питання»
Учитель. Сьогодні на уроці географії ми з вами відправляємося у віртуальну подорож метою якої є: визначити крайні точки і розміри території України. Дізнатися, де знаходиться географічний центр України. Схарактеризувати географічне положення та кордони країни, зробити висновки: чи є таке положення України вигідним для її соціально-економічного розвитку.
У своїй роботі ми скористаємося наступним планом (Добре, якщо в кожного з учнів цей план буде на парті).
План характеристики фізико-географічного положення країни (території)
1. На якому материку та в якій його частині розташована.
2. Якими природними кордонами обмежується (положення стосовно 
літосферних плит та великих форм рельєфу).
3. В яких кліматичних поясах та природних зонах розташована.
4. Положення відносно морів та океанів.
5. З якими країнами межує.
6. Загальний висновок.
IV. Вивчення нового матеріалу
Прийом «Картографічна лабораторія»
Завдання. За допомогою підручника та фізичної карти атласу знай-діть крайні точки України, визначте їхні географічні координати та підпишіть їх у контурній карті.
Учитель. Тепер ви знаєте, що Україна розташована між 44° 23′ та 52° 22′ північної широти та 22° 08′ і 40° 13′ східної довготи.
Сучасна Україна — велика держава, що відновила свою незалежність наприкінці другого тисячоліття. Країна має вигідне географічне і геополітичне положення, потужний природно-ресурсний, трудовий і виробничий потенціал, великі можливості для економічного розвитку.
Україна розташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, в Центрально-Східній Європі. Лише невелику частину її території займають Карпатські і Кримські гори — складові великої Гімалайсько-Альпійської гірської системи. Територія України лежить у помірному кліматичному поясі Північної півкулі. В її межах чітко (як ні в жодній іншій країні Європи) простежуються три фізико-географічні зони — лісова, лісостепова і степова, а в Карпатах і Кримських горах — висотна поясність. Фізико-географічні зони України помітно змінюються із заходу на схід (насамперед за кліматичними і ґрунтово-рослинними ознаками).
Україна — найбільша держава Європи. Її площа становить 603,7 тис. км кв. Площа другої за величиною європейської держави — Франції становить 551,5 тис. км кв.
За кількістю жителів (49,7 млн. чоловік на 1.01.2000 р.) Україна поступається в Європі тількиНімеччині, Франції, Великобританії та Італії.
Територія України розташована між 44° 23' і 52° 25' північної широти та між 22° 08' і 40° 13' східної довготи (див. фізичну карту України). Вона простягається зі сходу (крайньою східною точкою є с. Червона Зірка Луганської обл.) на захід (м. Чоп Закарпатської обл.) на 1316 км. У найширшій центральній частині держави відстань між крайніми північною (с. Грем'яч Чернігівської обл.) та південною (мис Сарич у Криму) точками досягає 896 км.
Загалом територія держави витягнута із заходу на схід на 423 км більше, ніж з півночі на південь. Протяжність північної і південної частин із заходу на схід значно менша, ніж центральної.
Україна знаходиться в другому (київському) часовому поясі. Різниця в географічній довготі між крайніми західною і східною її точками дорівнює 18°, що відповідає різниці в часі 1 год і 12 хв (див. додаток 1). Середній меридіан другого часового поясу проходить поблизу Києва, тобто майже центральною частиною території України.
Центр України знаходиться в точці з географічними координатами 49° 01' північної широти і 31° 02' східної довготи. Ця точка розміщена за 2 км на захід від м. Ватутіного у Черкаській області.
Територія нашої держави розташована приблизно на широті Франції, північної частини Сполучених Штатів Америки і південних районів Канади, тому має подібні з цими країнами природні умови. Для України характерні великі запаси, вдале поєднання і територіально компактне залягання покладів багатьох цінних корисних копалин.
Україна має переважно рівнинний рельєф, порівняно теплий помірно континентальний клімат, родючі чорноземні грунти. Гори — Карпати і Кримські — невисокі і не перешкоджають здійсненню господарських зв'язків. Частина річок судноплавна. Усе це сприяло її давньому компактному заселенню, великому господарському, зокрема землеробському, освоєнню земель. На заході і півночі є значні ресурси поверхневих і підземних вод, у тому числі мінеральних. Великі можливості для розвитку санаторно-курортного господарства і туризму.
Територія України поділяється на окремі частини — адміністративно-територіальні одиниці. Такими одиницями у нашій країні є автономна республіка, області і райони. Адміністративно-територіальний поділ покликаний здійснювати державне управління певною територією країни. До складу України входять Автономна Республіка Крим і 24 адміністративні області 
V. Закріплення вивченого матеріалу
прийом «експрес-тест»
1. Назвіть дату, коли Верховна Рада України проголосила незалеж-ність України і утворення самостійної держави
2. Визначте,  де  на  території  Євразійського  материка  знаходиться 
Україна?
4. Вкажіть держави, з якими Україна межує на заході
5. Виберіть моря, якими омивається територія України
6. Назвіть,  природний  пояс,  у  межах  якого  знаходиться  більшість 
території України
11. який річковий басейн займає більшу частину території України
12. Між  якими  паралелями  та  меридіанами  знаходиться  територія 
України
VI. Підсумки уроку
Прийом «Мікрофон»
Зробіть  загальний  висновок  щодо  особливостей  фізико-геогра-фічного  положення  України  та  його  вплив  на  життя  населення  та розвиток його господарської діяльності.
VII. Домашнє завдання.
•  Опрацюйте текст підручника ст. 15-19, §2
•  Згадайте розповіді про першу навколосвітню подорож експедиції 

Фернана Маґеллана.

Немає коментарів: