Тема. Запліднення
у рослин.
Мета. Ознайомити
учнів з різними способами запліднення у квіткових рослин, розглянути пристосування
рослин до різних способів запліднення;
розкрити значення запліднення в
житті рослин.
Основні
поняття і терміни: запилення, вітрозапильні,
комахозапильні рослини, рослини, які запилюються водою і птахами, запліднення, подвійне
запліднення, штучне запліднення.
Тип уроку: засвоєння
нових знань.
Хід уроку
1. Організаційний
момент.
2. Повідомлення
теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної
діяльності.
Формулювання проблемного питання.
На
попередніх уроках ми детально розглянули будову квітки та типи суцвіть. Як
видумаєте, чому природа створила таке величезне різноманіття квіток і суцвіть?
Навіщо це потрібно і з чим це пов'язано?
(Учні
висувають припущення, що таке велике різноманіття квіток є пристосуванням квіткових
рослин до того, щоб утворилось насіння, тобто до розмноження.)
Сьогодні на уроці ми розглянемо,
як відбувається запилення і запліднення, як утворюється насінина і плід.
3. Вивчення нового матеріалу
Запліднення.
Пояснення. Демонстрування таблиці
"Запліднення квіткових рослин ". Пилок, потрапивши на приймочку маточки,
набрякає, одна з клітин пилку витягується у довгу пилкову трубку. Проростанню
сприяють різні речовини, що їх виділяє приймочка, а також відповідні температура, вологість та інші умови зовнішнього
середовища. Пилкова трубка росте в напрямку до насінного зачатка,
проходячи крізь пухку тканину стовпчика і
пилковий вхід. Вміст пилкової трубки — вегетативне ядро і генеративна клітина — переходять у трубку
ближче до її кінчика. Під час проростання трубки або, що значно рідше,
до початку цього процесу генеративна клітина поділяється на дві чоловічі гамети
— сперматозоїди. Пилкова трубка вводить сперматозоїди в зародковий мішок.
Кінець трубки, зіткнувшись з яйцеклітиною, розчиняється, а весь її вміст
виливається в зародковий мішок. З двох сперматозоонів, що звільнилися, один
прямує до жіночої клітини — яйцеклітини і зливається
з нею, утворюючи диплоїдну зиготу, а другий зливається з центральним
(диплоїдним) ядром, у результаті чого утворюється триплоїдна клітина, яка дає
початок ендосперму — запасу поживних речовин для зародка.
Цей процес відкрив у 1878 р.
професор Київського університету Сергій
Гаврилович Навашин, назвавши подвійним заплідненням. Воно характерне
тільки для покритонасінних і є новим кроком в еволюційному розвитку рослин.
Утворення
насіння
За рахунок
чого зигота, а потім зародок може жити після запліднення ? Після
запліднення відбувається інтенсивний поділ триплоїдного ядра, і тканина ендосперму
швидко заповнює зародковий мішок. Нагромадивши
певну частину поживних речовин в ендоспермі, починає свій розвиток зигота,
даючи початок зародку насінини.
Формування
зародка починається з ділення зиготи. Клітини діляться, їхня кількість збільшується.
Спочатку
клітини більш-менш однорідні. В міру подальшого ділення відбувається
диференціювання клітин на зародковий корінець, зародкове стебло,
зародкові листки і зародкову брунечку, яка оточена сім'ядолями {демонстрування
таблиці "Будова насіння однодольних і дводольних рослин). На цей час насінний
зародок перетворюється на насінину, його покриви і залишки ендосперму утворюють
шкірку насінини.
Таким чином, із заплідненої
диплоїдної яйцеклітини формується зародок насінини, а із триплоїдної
клітини — поживна тканина (ендосперм), покриви насінного зачатка
перетворюються в покриви насінини, а стінка зав'язі, розростаючись,
утворює оплодень.
4.
Закріплення
Конкурс
"Твори Незнайка"
До нас у школу надійшли два листи
від жителів квіткового міста. Ви всі,
напевно, пам'ятаєте одного з жителів цього міста — Незнайка, якого придумав письменник Ніколай Носов. Незнайко
вирішив усерйоз зайнятися ботанікою, але, як завжди, все наплутав. Ваше
завдання — знайти у віршах Незнайка біологічні помилки.
1. Поодинока квітка кульбаби
безтурботно тремтить на вітрі. (У кульбаби суцвіття кошик).
2. Там у полі береза стояла,
і її бджола запилювала. (Береза запилюється вітром).
3. Дзвіночки мої, квіточки,
навесні разом з конвалією цвіли в полі, за річкою. (Дзвіночки цвітуть улітку,
конвалії — у травні, крім того, ростуть у лісі).
4. Як на нашій грядці
розцвів горошок солодкий. Мушки, бджілки налетять — будемо врожай чекать.
(Горох — рослина, що самозапилюється).
5. Знають усі: і старий, і
малий, що плід картоплі смачний, зелений і
круглий такий. (Плід картоплі — ягода — отруйний. В їжу вживають видозмінені
пагони — бульби).
Конкурс
"Питання від Знайка"
А другий лист — від Знайка. Він
також просить вас відповісти на свої запитання, які, на відміну від питань
Незнайка, відрізняються Ґрунтовністю та правильністю.
1. Чому рослини, що цвітуть
ввечері та вночі, частіше мають віночки
білого і жовтого кольору? (Для залучення нічних комах).
білого і жовтого кольору? (Для залучення нічних комах).
2. Чому безвітряна погода під час цвітіння може стати причиною
зниження врожайності жита, а на врожай пшениці така погода не
зниження врожайності жита, а на врожай пшениці така погода не
вплине? (Жито запилюється вітром,
пшениця — рослина, що самозапилюється).
3.
Чому, коли в Австралію завезли насіння конюшини і посіяли
його, конюшина добре цвіла, але плодів і насіння не було? (Не було природних
запильників — джмелів).
4.
Чому навесні мало хто з людей
помічає цвітіння берези? (Суцвіття дрібні, непоказні).
5.
Пустоцвіти, розташовані на
головному стеблі та бічних пагонах огірків, не утворюють плодів.
"Оскільки пустоцвіти не утворять плодів, то вони зайві", — подумав
недосвідчений городник і обірвав їх. Якої помилки він припустився? (Пустоцвіти
— тичинкові квітки, у них утворюється пилок.
Обірвавши їх, городник унеможливив запилення).
6.
З двох квіток яблуні одна утворила плід, а інша — ні.
Чому так відбулося? (Одна квітка була
запилена комахами, а інша —- ні).
7.
Квітка томата ще в бутоні була закрита марлевим мішечком.
Бугон розпустився, потім утворився плід. Яким шляхом відбулося запилення?
(Самозапилення).
8.
Квітка вишні ще в бутоні була закрита марлевим мішечком. Бутон розпустився, цвітіння закінчилося, але плід
не утворився. Чому? (Вишня — комахозапильна рослина, через марлевий мішечок
квітка не могла запилитися комахами).
Після закінчення конкурсів
підраховуються очки, зароблені командами. За кожну правильну відповідь — 1 бал.
Називається команда-переможниця.
5. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
6. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний
матеріал за підручником, відповісти на запитання після параграфа.
Немає коментарів:
Дописати коментар