вівторок, 30 грудня 2014 р.

конспект уроку з математики в 1 класі ТЕМА. Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел у межах 10. Порівняння довжини відрізків.

ТЕМА. Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел у межах 10. Порівняння довжини відрізків.
МЕТА: вправляти учнів у розв’язуванні прикладів і задач на основі таблиць додавання і віднімання чисел у межах 10, вдосконалювати навички усної лічби; розвивати пізнавальний інтерес до навчання, увагу на уроці через ігрову діяльність, логічне мислення, кмітливість, спостережливість, зв’язне мовлення, обчислювальні навички; виховувати любов до природи,бажання піклуватися про тварин,охайність при письмі,колективізм
Обладнання: малюнки Червоної Шапочки, ведмедя, зайчика, білочки, лисички, вовка, їжачка; лічильний матеріал: гриби, груші, яблука, морква, малинка, геометричні фігури, демонстраційний матеріал : хмарка, дощик, квіточки; математичні віяла.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: урок-подорож.

ХІД УРОКУ

І.  Організація класу до уроку.

1. Привітання.
           Продзвенів дзвінок,
           Починається урок.
           Працюватимо старанно,
           Щоб почути у кінці,
           Що у нашім першім класі
           Діти – просто молодці!

-   Діти, до нас на урок завітали гості. Давайте привітаємося з ними.          
                            Ми вам раді, добрі люди,
                            І вітаємо щиро вас.
                            Запрошуємо ласкаво
                            На урок у перший клас.   

2. Створення психологічного настрою.
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Один одному всміхніться,
Веселіше подивіться.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вступна бесіда.
– Чи любите ви казки?
– Які знаєте?
– Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушимо в казку. А яку саме, відгадайте.
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онучка несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів
Як казка ця зветься? Хто б відгадав?
– То хто поведе нас до бабусі казковим лісом?  Здогадались? (Червона Шапочка)
– Заплющить очі і уявіть, кого може зустріти Червона Шапочка йдучи лісом?
– Розплющить очі. Що уявили?
     Мандрувати ми будемо пішки, через ліс. Візьмемо з собою розум, спостережливість, кмітливість, увагу, охайність, а також знання. І так, ви готові?
       Візьміть один одного за руки і вирушаємо. Уявіть собі, що праворуч від вас ліс. Ой, як пахне ялинкою! А ліворуч ростуть могутні дуби, клени, берізки. Ми з вами у мішаному лісі. Мішаний лісліс утворений хвойними і листяними деревними породами. Повітря чисте чисте. Вдихніть його! Ось ми і в казці.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
– З Червоною Шапочкою ми зустрінемось з мешканцями казкового лісу і разом з  ними виконаємо завдання сьогоднішнього уроку:
·        виконаємо вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел в межах 10;
·        складатимемо та розв’язуватимемо задачі;
·        попрацюємо з геометричним матеріалом;
·        вчитимемось добра.

ІV. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
1. Відгадування загадки.
– А щоб знати кого ми зустрінемо першого, відгадайте загадку:
             Невеличкий сам на зріст,
             Довгі вуха, куций хвіст. (Зайчик)
– Правильно. Це зайчик.
(Зайчик дає морквинки)

         2.  Усний рахунок.
– Він нещодавно навчився рахувати? Перевіримо його знання. Ось як він рахував: 1, 2, 4, 5, 8, 10.
       Правильно? (ні, не згодні)
       Давайте йому допоможемо.
       А навпаки, в зворотному боці, він не навчився  рахувати. Давайте навчимо! (Від 10 до 1 – лічба хором).

3. Каліграфічна хвилинка. Конкурс «Цифра-красуня».
– Ми покажемо Зайчику, що ми вміємо не лише рахувати, а й гарно писати.
– Розгортаємо наші казкові зошити(промовляють віршик).
Зошит свій я відкриваю,
І навкіс його кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно.
До роботи я берусь.
       Відступаємо 4 клітинки вниз від попередньої роботи і посередині (на 12 клітинці) записуємо сьогоднішнє число. 
       Почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки. (Віршик і запис чисел)
1, 3, 5, 7, 9 (Обмінюються зошитами, обирають найкращу цифру.)
       Назвіть число, яке стоїть: праворуч від 5 (7);
ліворуч від 3 (1).
       Назвіть число, яке: має сусідів 3 і 7 (5).
       Назвіть сусідів числа 7 (5,9).
       Назвіть число, яке складається з 5 і 4 (9), 2 і 1(3).
       Назвіть суму найбільшого і найменшого чисел (10).
       Назвіть різницю чисел 3 і 5.

4. Робота над віршованими задачами.
– Впоралися із цим завданням і вирушаємо далі.
– Кого зустріла Червона Шапочка далі,  відгадайте?
З гілки на гілку стриба, як комашка,
Легка і моторна, та проте не пташка.
                                          (Білка)
(Білочка нагороджує грибочком.)
Словникова робота
Моторна – швидка.
– Вона хоче перевірити, чи вмієте ви розв’язувати віршовані задачі.
                  На траві навколо хати
                  Метушились каченята
                  П ять білесеньких, як сніг
                  Двоє чорних,скільки всіх? (5+2=7 – запис в зошити прикладу)
    Біля річки на галявці
    Знайшли моркву сірі зайці
    Вісім морквин це немало.
    Одну з’їли. Скільки стало? (8-1=7 – запис в зошити прикладу)
  Пані Хрюша – господиня,
Добрі виростила дині!
Десять штук, такі смачні!
Ще й чотири кавуни!
На скільки більше динь, скажіть,
Лічити їй допоможіть. (10-4=6 – запис в зошити прикладу)
П’ять метеликів літають
І на квіточки сідають,
Прилетів ось ще один.
Сів на квіточку і він.
Полічимо швидше всіх –
Цих метеликів прудких. (5+1=6 – запис в зошити прикладу)
В норі 6 мишок шурхотять,
А кіт у нірку дише.
Питає в мами мишеня:
«А нас на скільки більше?» (6-1=5 – запис в зошити прикладу)
Фізкультхвилинка

5. Робота з підручником (ст. 118 №4).
– Йдемо далі. Нас зустрічає наступний герой, а як його звуть ми дізнаємось, коли обчислимо приклади у підручнику.
 8+2-5=5 о         9-6+4=7 а
 8-5+6=9 ї          7-2+3=8 ж
 5+4-3=6 ч          4-3-1=о к
       Кожна цифра – відповідь має свою букву, складіть ім’я героя з цих букв.
(Їжачок дає грушку.)
      
Їжачок запрошує пограти у гру «Хто швидше». (в парах за партами та біля дошки; індивідуально – порівняти числа.)

                                                            3+2    3+4
                                                      9-6                 8-5
                               10-3                           3+7
6. Дидактична гра "На яку квіточку впала крапелька"
–  І ось Червона Шапочка підійшла до галявини розквітлих квітів. І сіла відпочити. Ми з нею теж трішки відпочинемо.
       Аж тут насунули хмари, пішов дощик. Спробуємо здогадатися, на яку квіточку впала кожна крапелька.
                   



7. Складання і розв’язування задач.
–  Завітаємо до іншого мешканця лісу. А до кого відгадайте.
 В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її … (лисиця)
Лисичка:
Я лисичка – сестричка,
Дуже люблю діточок,
На уроках я буваю,
Але все я забуваю.
І прошу допоможіть
Правильно задачі складіть.
(Лисичка дає яблука.)  
– Скласти і розв’язати задачу за малюнком (Малюнок на дошці).
1. Лисичка знайшла 5 червоних яблук і 2 зелених. Скільки всього яблук знайшла лисичка?
       З яких частин складається задача?
       Повторіть умову, запитання.
       Скільки червоних яблук знайшла лисичка? (5)
       Скільки зелених яблук знайшла лисичка? (2)
       Що позначає число 5, 2?
       Якщо запитання задачі скільки всього, яку дію ми виконаємо? (+)
       Запишемо приклад – розв’язання у зошити. (5+2=7(ябл.))
       Закрийте очі, погладьте личко, вушка, відкрийте очі. (Заміна малюнка)
       Подивіться уважно на малюнок. Що змінилось? (Запитання)
       Складіть задачу і запишіть розв’язання. (Лисичка знайшла 5 червоних яблук і 2 зелених. На скільки більше червоних яблук, ніж зелених знайшла Лисичка?)
(5-2=3(ябл.))
8. Робота з геометричним матеріалом.
         У казковому лісі Червона Шапочка раптом зустріла Вовка. Вона просить вашої поради.
          Малята, якою стежиною швидше дійти до бабусиної хатки? (Стежки на дошці.)
          Діти, яку лінію вам нагадує ось ця стежина? (Пряму)
          А ось ця? (Криву)
         То що ж ми порадимо Червоній Шапочці? (Йти до бабусі прямою стежкою)
          Чому? (Бо вона коротша)
          Давайте в цьому переконаємося. (З малюнка знімаються обидві стежини-дротини. Для контрасту вони різного кольору. Склавши їх разом, витягую криву стежину і діти переконуються, що пряма стежина коротша).
          Щиро вдячна вам Червона Шапочка, тепер вовк її не перехитрує.
          А для вас від неї цікаве завдання. Подивіться уважно на малюнок.
          Які геометричні фігури тут є? Скільки трикутників, квадратів, прямокутників, кругів? Підійшли ми до бабусиної хатки, перехитрували вовка, подорож завершилась.

V . Підсумок уроку.
       Що повторили на уроці?
       Чи виконали завдання уроку?
       Назвіть типи задач, з якими ми працювали.
       З яким настроєм закінчили подорож?
        Чи сподобалась подорожувати?
        Яких героїв зустріли?
        Що вам найбільше запам’яталося?
Ми сьогодні додавали,
Ми сьогодні віднімали,
Та задачки розв’язали,
Все зуміли та змогли

Ми сьогодні МОЛОДЦІ!

Немає коментарів: