Тема: родина
капустяні або хрестоцвіті
Мета: сформувати у школярів поняття про родину Капустяні, ознайомити їх із загальною характеристикою рослин цього виду, основними представниками та
основним середовищем існування; розвивати вміння логічно застосовувати
наукову термінологію, наукове мовлення;
виховувати матеріалістичний світогляд та бережне ставлення до живої
природи,
культуру поводження в природі .
Основні поняття теми: клас Дводольні, родини Капустяні
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Девіз уроку: «Знання – сила»
Хід уроку
І.
Актуалізація опорних знань
1.
Індивідуальна
робота по завданням.
Біологічний диктант, (вставте пропущені слова)
I
в. У рослин класу
Дводольних зародок насіння має ... сім'ядолі, коренева система..., жилкування листків ....
II
в. У рослин класу
Однодольних зародок насіння має... сім'ядолі, коренева система..., жилкування
листків....
II.
Мотивація навчальної діяльності Відгадайте
загадку, вкажіть систематичне положення рослин.
Кругла, а не пишка,
З хвостом, а не мишка,
Жовта, а не пшоно,
З корою, а не дерево. (Ріпа)
Тіло - біле, як береза
Одяг - червоний,
ніби рута. (Редиска)
Коло броду пила воду.
Пила, випивала
Сім плахт одягала. (Капуста)
До якого класу і до якої родини відносяться дані
рослини?
III. Вивчення нового матеріалу
Капустяні (Хрестоцвіті) налічує понад 3
тис. видів переважно трав’янистих рослин. В цій статті ми розглянемо основні
ознаки родини Капустяні. Характерні ознаки родини Капустяні Капустяні
(Brassicaceae), раніше хрестоцвіті (Cruciferae) — родина рослин, названа за
назвою роду капуста (Brassica), старіша назва «хрестоцвіті» походить від
чотирьох пелюсток, через що квітка цих рослин нагадує хрест. Листки рослин
родини Капустяні — прості, чергові або зібрані в прикореневу розетку.
Квітки рослин родини Капустяні — правильні, зібрані в китеці.
Формула квітки родини капустяні —
Ч4П2+2Т4+2М1.
Оцвітина —
подвійна, чашечка із чотирьох вільних чашолистиків, віночок — із чотирьох
вільних пелюсток, тичинок — 6 (із них дві короткі), маточка — 1.
Плоди родини Капустяні — стручок або
стручечок. Коренева система у представників родини Капустяні стрижнева. У
деяких представників (редису, редьки, ріпи) головний корінь видозмінений на
коренеплід. Представники родини Капустяні Овочеві рослини: капуста, редька,
редиска, хрін, гірчиця. Кормові рослини: ріпак, суріпиця, бруква. Олійні
рослини: гірчиця, ріак, рижій. Лікарські рослини: грицики звичайні, гикавка
сіра, талабан польовий. Господарське значення рослин родини Капустяні
1. Рослини родини
Капустяні з давніх-давен людина вирощує як овочеві (наприклад, капусту, редис,
турнепс, хрін), олійні (ріпак, гірчицю, рижій) або декоративні (наприклад,
левкой) культури.
2. Хрестоцвіті застосовують у
медичній практиці (наприклад, гірчицю, хрін, редьку, капусту, рижій). Деякі з
них — бур’яни (грицики, гикавка, талабан та ін.).
3. У Китаї грицики вже понад 100 років
вирощують як овочеву культуру. У медицині грицики слугують сильним кровоспинним
засобом. Тому цю рослину заготовляють і продають в аптеках у висушеному
вигляді.
4. Капуста надзвичайно багата на корисні
для організму людини сполуки, які визначають її поживні та лікувальні
властивості. У ній багато вітамінів, мінеральних елементів (Калію, Фосфору,
Феруму). Особливо багата капуста на вітамін С, якого в ній міститься стільки
само, як і в лимонах та апельсинах.
5. Редис і редька багаті на вітаміни та
мінеральні речовини. 6
. Капустяні культури поглинають більше
азоту при високому мінеральному або органічному удобренні, а також за сильної
мінералізації ґрунтової органічної субстанції, ніж можуть використати для
синтезу вегетативної маси до кінця вегетаційного періоду. Тому в них часто
зустрічаються підвищені показники вмісту нітратів, що обмежує їхнє використання
на корм.
7. Кормові капустяні культури, зібрані в
оптимальний строк, багаті протеїном. Вирощують їх чистими посівами або в суміші
з іншими культурами. Тепер вам відома характеристика рослин родини Капустяні
(Хрестоцвіті).
IV. Закріплення і застосування набутих знань
Завдання 1
Доповнити схему Родина Капустяні:
Ø Кількість чашолистиків (4)
Ø Типове суцвіття (китиця)
Ø Кількість тичинок (6)
Ø Кількість маточок (1)
Ø Типовий плід (стручок)
Ø
Кількість
пелюсток (4)
Виконання завдань в зошиті.
V. Підсумок
уроку. Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар