субота, 28 березня 2015 р.

Конспект уроку з літературного читання в 3 класі за підручником «Літературне читання», авт.В.О.Науменко Тема Що нам розкаже пісня, яка прийшла до нас здалека? Дізнаємося зі скриньки пісень-небилиць.

Урок 3.
Тема. Що нам розкаже пісня, яка прийшла до нас здалека? Дізнаємося зі  скриньки пісень-небилиць.
Мета. Ознайомити дітей з особливостями дитячої пісні. Зацікавити їх цим жанром, заохотити до спостереження за звучанням, описаними подіями; ввести поняття “персонаж твору”, навчати виділяти в тексті описані події, вчинки персонажів, давати їм оцінку.
   Визначити жанрові особливості пісні-небилиці: пісенне мелодійне звучання, описані події не можна  спостерігати у житті.
   Формувати вміння виразно читати, передаючи голосом пісенний характер твору.
Матеріал до уроку. Низенькі пороги…, Максим Рильський; Два півники.
Обладнання : запис пісні «Два півники»
Тип уроку. Урок вивчення дитячих пісень

                                    Хід уроку

I     етап «До читання»
1.     Діти представляють твір (збірку), принесені у клас. Розповідають, чому вибрали цей матеріал. Вчитель оголошує тему,  підкреслюює, що спочатку прочитаємо про пісню.
2.       Підготовка до правильного усвідомленого читання.
·        Робота з таблицею № 3.
·         Виконання завдань у зошиті (1,2).
     3.Читання дітьми рядків, з яких вони дізнаються, коли ви­никли народні пісні, зосередження уваги на словах М. Рильського, пояснення їх змісту. (Читаючи і відповідаючи на запитання до поетичних рядків, діти зрозуміють: нащадки- це ми. Пісня народилася давно. Але вона й сьогодні звучить, бо її зберегли, відкрили навстіж двері і зробили низенькі пороги. Це так гарно сказав поет про нашу душу, серце і пам'ять. Пісня велична, могутня, дзвінка. Будемо читати, співати їх, багато дізнаємося про минуле, про мрії народу).
    ІІ етап «Під час читання»
1.            Читання дітьми назви скриньки.  Українська пісенна творчість дуже багата. Познайомимося  з дитячими піснями. Першою відкриємо скриньку пісень для дітей: пісень-небилиць.
2.            Читання дітьми самостійно про особливості пісень-небилиць. Обмін враженнями: що зацікавило з прочитаного, що захотілося дізнатися?
3.Читання дітьми заголовка: «Два півники». Розглядання малюнків. Бесіда за малюнками.
-     Що роблять півники? Як вони працюють? Чим молотять горох? (Ціпами.) Хто зображений на другому малюнку? Як дивиться коза на козеня? Чому так суворо дивиться цап на вовка?
4.Виконання завдань у зошиті до пісні «Два півники» ( 1,2,3,4). Після виконання 4 завдання запитати, чи здогадалися, що могло трапитися з козенятком?
5.Читання вчителем тексту: мелодійно, дотримуючись пісенної інтонації, ніжно промовляючи слова півники, куроч­ки... Спочатку спокійно, милуючись описаною картиною, а потім, коли з’являється вовчок-сірячок, з тривогою.
6.Бесіда за прочитаним. З яким настроєм слухали пісень­ку? (На дошці або на окремих табличках перед дітьми - «слов­ничок настрою»: веселий, радісний, святковий, урочистий, сумний, тривожний.) Коли хвилювалися? Хто порушив спокій?
7.Повторне читання твору та його аналіз.
· Прочитайте першу строфу вголос. Про кого прочитали?  ( вчитель пропонує прочитати слова над віршем ( персонаж твору), розкриває зміст поняття: усі, хто діє у творі, - це персонажі).  Що робить кожен персо­наж?
· Прочитайте далі пісню, про кого ще в ній розповідається?
·  Назвіть слова, які треба вам пояснити ( з'ясовуючи  значення слів ковші, надерти круп необхідно наголосити, що сьогодні ми купуємо крупу, а не деремо її. Отже, слова такого змісту підтверджують висловлену на початку уроку думку: давно-давно в Україні виникли... ).
·        Назвіть усіх персонажів твору.Називайте їх так, як у пісні: курочки-чубарочки, вовчок-сірячок. (Якщо діти забувають, пропонувати знайти в тексті). Розкажіть, що робить кожен з них.
   ( Після розповіді учнів про кожного персонажа вчитель на­голошує на тому, що, як сказано в пісні, працювали всі: і до­рослі, і маленькі. Це характерно для українського народу, а для його творчості притаманне прославлення праці, працелюбства, прагнення працею придбати блага, залучення до праці змалечку. Ще в пісні оспівується вміння працювати й відпо­чивати.
У результаті роздумів над тим, що тут вигадано, вводиться поняття «небилиця».Учні вибирають, які слова можна вибрати, близькі за значенням до небилиця із запропонованих – вигадка, фантазія).
·  Текст пісні наповнений емоційно-забарвленими словами, які надають твору милозвучності. Відшукайте в тексті слова за зразком : не козеня, а козенятко; не півні, а півники).
·  Послухайте, як звучить пісня «Два півники»  (слухання у записі).
·  Прочитайте виразно текст пісні. Прислухайтеся, чи вдається вам читати мелодійно, так, ніби звучить пісня (кілька разів діти читають пісеньку, дося­гаючи цілковитої правильності, виразності).
Робота в парах. Прочитайте один одному з пам’яті ту частину пісні, яку ви запам’ятали.
ІІІ етап «Після читання»
Учителю необхідно ще раз привернути увагу дітей до ма­люнків:
·  знайти в тексті рядки, які ці малюнки ілюструють;
·  поміркувати, чому на малюнках немає інших персонажів;
·  намалювати свої словесні малюнки;
Повертаємося до теми, відповідаємо на поставлене запитання: про що нам розповіла пісенька, яка прийшла здалека  ( хто і як працював, хто порушив спокій, про які дивовижні події розповіла пісня, як вона називається).
Для узагальнення уявлення про прочитаний твір, діти  виконують у зошиті завдання 5 (с.7).  Це пісня.
Завдання додому.

·        Дізнатися, які вам співали пісеньки, коли ви були маленькими.

Немає коментарів: