Тема: Географічні назви в історичній науці
Мета:
показати учням як назви народів і географічні назви
відображають історичні події, природні умови й життя місцевого населення;
розпочати формування навичок роботи з історичною
картою;
зацікавити
учнів таємницями, які приховані в географічних назвах нашої батьківщини і
рідного краю.
Обладнання: підручник, сучасна політико – адміністративна карта
України, , презентація.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
Кросворд (слайд 2)
|
|
|
|
3
|
|
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
2. Історичні пам¢ятки, які отримують в
результаті розкопок.
4. Установа, де зберігаються важливі для пам’яті речі,
мистецькі надбання.
5. Предмет, що виставляється в музеї.
6. Селище на Київщині, біля якого були пам’ятки давніх
хліборобів України.
По вертикалі:
1. Наука, яка вивчає історичне минуле на основі
речових історичних джерел.
3. Відомий український археолог, які
відтворив картину життя трипільців.
ІІІ. Вивчення
нового матеріалу: називаю тему і мету уроку. Пропоную учням записати питання плану:
1.
Що таке історична топоніміка.
2.
Що вивчає етноніміка.
3.
Звідки з’явилися назви вулиць.
1. Що таке історична топоніміка.
Кожна людина має свої ім’я
та прізвище. Гори, річки, моря і інші географічні об’єкти теж мають свою назву.
Даючи географічну назву, люди
прив’язують місце до поверхні Землі, а також виявляють своє ставлення до
нього.
Словникова робота
Топоніми – назвами міст, сіл, селищ, гір, лиманів, озер, річок, можу
багато розповісти про минуле. Існує спеціальна наука, яка вивчає географічні
назви.
Топоніміка - наука, яка вивчає
походження, значення та історичний розвиток географічних назв називається
Випереджальне завдання: за розповіддю учителя скласти
іменний покажчик назв нашої країни і
рідного краю.
Робота з політико –
адміністративною картою України.
?
Які географічні назви зустрічаються на карті?
?
Подумайте, що може означати їх назва?
?
Що лягло в основу їх назв?
Робота з картою +
пояснення учителя.
Наприклад, пропоную учням пригадати
географічні назви, які їм знайомі. Місто Львів, за переказами, було збудовано
близько 1241 р. галицьким князем Данилом Романовичем, який назвав його на честь
свого сина Лева. Існує легенда також про те, що це місто побудував сам Лев
Данилович.
Назва Чернігів належить до
тих, яку вчені розгадати не змогли. Вперше місто згадується у літописі у 907
році. Одна з легенд пов’язує назву міста з князем Чорним, який правив у VII ст., інша – з княгинею
Чорною, яка кинулася з терема, аби не потрапити до рук загарбників. (слайд 7)
Село Трипілля на Київщині,
дістало назву від трьох полів, хліборобських рівнин, обмежених річками
(слайд 8).
Походження назви Карпати
остаточно не з’ясовано. У перше цю назву сталив використовувати давньогрецькі
географи. Найновіше дослідження назви пов’язують з албанським словом «карпе» -
скеля, в значенні «скелясті гори» (слайд 9).
Перша письмова згадка про місто Галич, від якого походить назва
Галичина, датується 1113 р. Походження назви одні виводять від слова гал – «сіль», другі від слов’янського
племені Галич, треті – від невеликого чорного птаха галки (слайд 10).
Походження назви Волинь
пов’язують із давньослов’янським топонімом «горбиста місцевість». Спочатку
Волинню називалося місто, яке лежало на горбах (слайд 11).
Назва Поділля походить від
давньослов’янського слова «діл» - пониззя, рівнина між горами. Ця назва відома
з XVI ст.
(слайд 12).
Цікавою є історія походження
назви Кримського півострова. У давнину півострів називали Таврикою за назвою
народу таврів, який там проживав.
Коли в ХІІІ ст. ці землі захопили
татари, то півострів за назвою їхньої столиці стали називати Крим (слайд 13).
Буковина спочатку означало
буковий ліс. Наприкінці XV ст. так називалося вкрите буковими
лісами правобережжя річки Прут (слайд
14).
Цікавими є версії походження назв
річок: Буг у давніх слов’ян перекладався
як «течія» (слайд 15), Дністер походив від скіфського «дуи істрос» - «бистра ріка» (слайд 16), Дніпро – який скіфи
називали Данапріс, пов’язують із давньою індо – іранською назвою «дана апара» - «водяна глибочінь»
(слайд 17).
Перевірка роботи учнів.
2. Початкові
уявлення про етноніміку.
Звертаю увагу учнів про те,
що вивчаючи минулі теми ми зустрічалися із назвами народів, племен, які
проживали на території України. Пропоную учням пригадати їхні назви. Походження
назв народів вивчає спеціальна наука етноніміка
(слайд 18).
?
Про що можуть дізнатися історики, досліджуючи назви народів?
За давньогрецькими переказами скіфи виводили назву свого народу від
імені легендарного царя Скіфа. Учені вважають, що скіф означає «блукач», «вічний
мандрівник», «кочівник» (слайд 19).
Літописець Нестор у «Повісті временних літ» пов’язує походження назв східних слов’ян із
місцем їх проживання. Полочани, наприклад, отримали назву від річки Полота,
древляни – від того, що мешкали у лісах (серед дерев), дреговичі – від дрегва
(болото) (слайд 20). Отже, назви народів
можуть розповісти про минуле дуже багато.
3. Звідки
з’явилися назви вулиць.
?
На якій вулиці ви живете?
?
Яка народна назва вашої вулиці?
?
Звідки з’явилася така назва?
Робота з підручником: опрацювати ст. 57 -59 і
заповнити таблицю (слайд 21).
Чинники, що
вплинули на назву
|
Назви вулиць
|
Розташування
|
|
Заняття мешканців
|
|
Зв’язок з історичною подією
|
|
Зв’язок з історичною
особою
|
|
Інші чинники
|
|
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу: (слайд 22).
1. Що є предметом вивчення
етноніміки і топоніміки?
2. Поясніть походження назви
Україна. Коли ця назва згадується у
літописі?
3. Як називалися давні
українці?
4. Що ви знаєте про заснування
Києва?
5. Чи знаєте ви історію назв
міст, сіл, водойм рідного краю?
IV. Домашнє завдання: (слайд 23).
1. Опрацювати §8
2. Підготуватися до практичного
заняття: принести 2 фотографії з родинного фотоальбому і підготуйте матеріали
для родинного дерева (виписати відомості про батьків та родичів) за схемою:
а. Повне ім'я, прізвище, по батькові автора
(учня).
б. Повне ім'я, прізвище, по
батькові мами (можна зазначити і дівоче прізвище), тата.
в. Повне ім'я, прізвище, по батькові рідних братів, сестер автора.
г. Повне ім'я, прізвище, по батькові рідних братів, сестер мами, тата (тітки,
дядька).
д. Повне ім'я, прізвище, по
батькові дідуся та бабусі (окремо батьків мами, тата) і т.д.
Немає коментарів:
Дописати коментар