Біологія 9 клас Дата____________
Мета: типи поживних речовин. Практична робота № 5. «Аналіз індивідуального харчування за добу та відповідність його нормам».
Мета: продовжити
формувати знання учнів про процеси перетворення харчових продуктів в організмі
людини; ознайомити із типами поживних речовин;
розвивати уміння аналізувати індивідуальне харчування за добу та відповідність його нормам; виховувати бережливе ставлення до свого організму та близьких і оточуючих людей.
Тип уроку: комбінований
розвивати уміння аналізувати індивідуальне харчування за добу та відповідність його нормам; виховувати бережливе ставлення до свого організму та близьких і оточуючих людей.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, зошит для практичних робіт, плакати.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ.
Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Провести бесіди про:
- енергетичні затрати свого
організму;
- енергетичні затрати батьків, дідуся або бабусі;
- енергетичні цінності домашніх харчових продуктів.
- енергетичні затрати батьків, дідуся або бабусі;
- енергетичні цінності домашніх харчових продуктів.
ІІІ.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Ми всі знаємо, що для побудови та
функціонування нашого тіла, нашого організму обов’язково потрібна їжа. До
повноцінного харчового раціону мають входити білки, жири, вуглеводи,
неорганічні речовини та мікроелементи та вітаміни. Наш організм не може сам синтезувати
багатьох речовин. Тому було доведено, що понад 40 різних речовин є незамінними.
До них належать 10 амінокислот, 13 вітамінів, більше 20 неорганічних елементів
та клітковина, яка необхідна для нормального просування їжі по травному каналі
Поставити проблемне запитання:
- що необхідно для нормального
харчування;
- що буде із організмом, якщо вживати лише білкову їжу;
- що буде із організмом, якщо вживати лише вуглеводну їжу;
- чи існують незамінні речовини у раціоні харчування.
- що буде із організмом, якщо вживати лише білкову їжу;
- що буде із організмом, якщо вживати лише вуглеводну їжу;
- чи існують незамінні речовини у раціоні харчування.
ІV.
Вивчення нового матеріалу.
1. Склад їжі.
Розповідь вчителя
Для побудови й функціонування нашого організму
обов'язково потріб¬на їжа. До повноцінного раціону мають входити: вуглеводи,
жири, білки, вітям і її и. неорганічні речовини та мікроелементи. Для
нормального харчуванні! необхідно понад 40 різних тяк лпіших незамінних
речовин. Це ті речовини, яких наш організм потребує, але сам синтезувати не
може. До них належать 10 амінокислот, 13 вітамінів. Понад 20 неорганічних елементів і
кілька ноліненасиченітх жирних кислот. Сюди слід також додати клітковину, що, хоча
й не перетравлюється, вкрай необхідна дія того, щоб їжа могли нормально
просуватися по кишечнику.
2.
Неорганічні речовини іжі
До неорганічних речовин їжі належать вода та
мінеральні речовини.
Вода є обов'язковіш компонентом харчування, тому що вони
входить до складу всіх органів і тканин. За добу людини вживає приблизно 2,5 літра воли. Споживання рідини значною мірою залежить від умов праці,
характеру діяльності, конституції людини. У нормальних умовах добова погреба
дорослої людини у воді становить близько 40 мл
на 1 кг маси тіла, а в грудних дітей — 120—150 мл.
Нестача води в організмі призводить до порушення нормального обміну речовин, а
водночас і процесів травлення та кровотворення. Без води
організм не може підтримувати сталу температуру тіла, зберігати
еластичність шкіри. Вода забезпечує біохімічні реакції всередині
клітин, змащення всіх суглобів, допомагає позбутися шкідливих речовин, виводячи
їх через нирки, кишечник, шкіру ти легені.
Мінеральні
речовини в раціональному харчуванні відіграють тику саму важливу роль, як
білки, жири, вуглеводи і вітаміни.
Сіль, яку ми вживаємо, є джерелом
натрію, котрий обов'язково має бути у всіх органах, тканинах та біологічних
рідинах нашого організму, оскільки він бере участь у процесах обміну речовин.
Важливим складником наших кісток є кальцій.
Кальцій необхідний для підтримки первово - м'язової збудливості, він бере
участь у процесі зсідання крові, впливає на проникність клітинних оболонок. Кальцій у тій формі, в якій його
засвоює наш організм, є тільки в певних пролуктах. Це здебільшого молоко та молочні продукти.
Сполуки
фосфору відіграють важливу роль у діяльності головного мозку й, крім того,
необхідні також для роботи скелетних м'язів, серця, потових залоз. Багаті на фосфор молочні продукти, сири, яйця, квасоля, горох, хліб та крупи. Але оскільки
засвоюваність фосфору, який міститься в зернових продуктах, низька, важлипим
джерелом фосфору є також м'ясо та риба.
3.
Органічні речовини їжі
Розповідь учителя
Наш організм будує свої тканини й органи в основному
з білків, тому їх вважають найважливішими компонентами їжі. З білками пов'язано
багато процесів, що відбуваються в клітинах, тканинах та органах.
Надлишкове споживання білків небажане, оскільки це
збільшує навантаження на видільну систему, сприяє розмноженню в травному каналі
гнильних бактерій та отруєнню організму продуктами гниття.
Харчові жири виконують енергетичну й будівельну функцію.
З одного боку, вони мають
велику енергетичну цінність, а з іншого, з них формулюються компоненти клітин нашого організму, наприклад мембрани.
При розщепленні 1 г жиру виділяється 9 ккал тепла, а 1 г білків вуглеводів дасть нашому організму всього 4 ккал. Тому якщо організму
треба запастися енергією, то він накопичуватиме її у зигляді жирів, легше
носити один кілограм жиру, чим понад два кілограми вуглеводів.
При
надлишковому споживанні жирів порушується обмін холестерину, підсилюються
властивості, що сприяють зсіданню крові, виникає ожиріння, жовчнокам'яна
хвороба, атеросклероз.
Протягом
життя людина з'їдає близько 14 тонн вуглеводів. Ми вживаємо вуглеводів у 4 рази
більше, ніж білків і жирів. Вуглеводи дають близько 60 % необхідної нам енергії. В
основному це енергія для м'язової роботи. Чим більшим є м'язове навантаження,
тим більше потрібно вуглеводів. При малорухомому способі життя, навпаки, потреба у вуглеводах зменшується.
За
харчовою цінністю вуглеводи поділяють на засвоювані та незасвоювані. Перші
перетравлюються, усмоктуються й використовуються організмом, а другі не
розщеплюються, тому що в нашому травному тракті нема ферментів, які б їх
розщеплювали.
Вітаміни
— це біологічно активні речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності
організму.
У нашому організмі протікає безліч хімічних реакцій. Кожну із цих реакцій прискорюють спеціальні біологічні
каталізатори — ферменти. До складу деяких ферментів входять вітаміни. Без
вітамінів такі ферменти не функціонують. Тому вітаміни можуть
впливати на протікання багатьох реакцій і брати активну участь у регуляції
найважливіших функцій організму. Вони сприяють правильному обміну речовин,
підвищують працездатність, витривалість, стійкість до інфекцій.
Особливо велику роль відіграють вітаміни в процесі
розвитку організму, який росте. Нестача або
відсутність тих чи інших вітамінів у раціоні
харчування людини призводить до помітних порушень,
життєвих процесів і виникнення таких хвороб, як авітамінози та
гіповітамінози.
Авітамінози
— це серйозні порушення обміну речовин, викликані тривалою відсутністю в їжі
вітамінів. Гіповітамінози — це вітамінне голодування організму, що наступає при
споживанні їжі з недостатнім вмістом у ній вітамінів. Гіповітамінозний стан
зазвичай спостерігається в певні сезони, особливо в зимовий і весняний час,
тому що в ні періоди обмежений асортимент свіжих овочів, фруктів та зелені, а
вміст вітамінів у продуктах зменшений.
Гіповітамінози
можуть також виникати внаслідок порушення технологій приготування їжі, при яких
вітаміни, що є в їжі, руйнуються.
Потреба
організму у вітамінах змінюється залежно від віку, статі, професії, клімату,
стану здоров'я, інтенсивності праці.
Сьогодні
відкрито й вивчено близько З0 вітамінів. їх позначають великими літерами
латинського алфавіту — А, В, С, й, Е тощо. Одні вітаміни добре розчиняються у
воді, їх називають водорозчинні. До водорозчинних належать вітаміни групи В,
вітамін С і вітаміні Р, а до жиророзчинних – вітаміни А, D, Е, К.
V.
Узагальнення та систематизація знань.
Виконання практичної
роботи № 5 «Аналіз індивідуального харчування за добу та
відповідність його нормам».
Відповідно до інструкції в зошиті
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Домашнього завдання.
Опрацювати § 35 Завд. на ст.107.
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Домашнього завдання.
Опрацювати § 35 Завд. на ст.107.
Немає коментарів:
Дописати коментар