понеділок, 4 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: енергетичні потреби організму

Біологія 9 клас                                                                                          Дата________
Тема: енергетичні потреби організму.
Мета: ознайомити учнів із системою органів організму людини, яка відповідає за перетворення харчових продуктів, що надходять в організм; розкрити енергетичні потреби організму; розвивати уміння порівнювати значення для здоров’я людини її енергетичних затрат у залежності від професії, уміння логічно мислити та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до особистого здоров’я та оточуючих людей.

Тип уроку:комбінований
Обладнання: зошит, підручник, таблиці.
                                                                       Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
            Із вивчених раніше у 7 та 8 класах біології рослин та тварин повторити знання про споживання ними поживних речовин
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Поставити проблемне запитання:
- У кого із хлопців енергетичні потреби вищі і чому, якщо один з них тривалий час розв’язував математичні задачі, а другий у цей час грав у футбол?
ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
            Ми кожного дня вживаємо їжу, причому не один раз на день. Чому? Навіщо? 
Учені вважають, що для того, щоб зробити процес харчування раціональним, необхідно враховувати три важливі компоненти:
- кількість енергії, що надходить із їжею;
- запаси енергії, які вже є в організмі;
- енергетичні витрати організму.
            Енергія, що надійшла з їжею, повинна бути врівноважена відповідно енергетичним затратам. Затрати виражають у кілокалоріях – ккал (згадати із фізики ці одиниці). Всі енергетичні витрати під час роботи можна підрахувати, і тоді буде відомо, скільки треба з’їсти. Але енергетичні витрати організму мають постійно компенсуватися надходженням енергії з їжею. 
            Але як бути у тому випадку, коли людина переїдає чи недоїдає? Де і як організм створює енергетичні запаси?
            Вченими було доведено, що запасатися можуть лише жири та вуглеводи, а білки ні. Вуглеводи в організмі запасаються у вигляді глікогену у печінці та м’язах, але можливості його накопичення обмежені, бо він зберігається лише тоді, коли в тілі наявна значна кількість води (500 г глікогену + 500 г води).
Жири зберігаються в організмі майже без води. А чи знаєте, де в нашому тілі запасаються жири?
            Недостатнє харчування призводить до порушення нормальної життєдіяльності: зникає
активність, виникає апатія, зміни настрою…
V. Узагальнення та систематизація знань.
1. Бесіда
- Скільки ж енергії необхідно організму людини для нормальної життєдіяльності?
- Які запасні джерела енергії наявні в організмі?
- Скільки необхідно бути глюкози в крові? Чому неможливе накопичення великої кількості енергії у вигляді глюкози?
2. Виконання завдання 9 ст.104.
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати § 34.

Оглянути домашні продукти харчування і вияснити, які їхні енергетичні цінності.
Подумати над енергетичними затратами своїх батьків у залежності від їхніх професій.

Немає коментарів: