понеділок, 4 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: нейрогуморальна регуляція дихання. Профілактика захворювань органів дихання.

Біологія 9 клас                                                             Дата___________
Тема: нейрогуморальна регуляція дихання. Профілактика захворювань                               органів дихання.
Мета: познайомити учнів з нейрогуморальною регуляцією дихання й способами профілактики захворювань органів дихання; розвивати мотиваційну сферу, розширювати пізнавальні інтереси; виховувати здоровий спосіб життя.
Обладнання: таблиці, зошит, підручник.

Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Експрес-опитування.
Варіант А.
1. Дихання — це:
а) процес поглинання кисню і виділення вуглекислого газу;
б) процес окиснення органічних речовин з виділенням хімічної енергії;
в) газообмін у тканинах;
г) газообмін у легенях.
2. Стінки бронхів мають:
а) хрящові кільця;
б) спіраль з волокон щільної сполучної тканини;
в) волокна епітеліальної тканини.
3. Життєва ємність легень — це:
а) глибокий видих + глибокий вдих + залишковий об’єм;
б) дихальний об’єм + глибокий вдих + глибокий видих;
в) залишковий об’єм + глибокий вдих.
4. Дихальні рухи — це:
а) вдих;
б) видих;
в) вдих і видих.
5. Дихальний центр у людини розташований у:
а) мозочку;
б) довгастому мозку;
в) проміжному мозку.
Варіант Б.
1. Спірометром вимірюють:
а) тиск крові;
б) температуру тіла;
в) пульс;
г) життєву ємність легень.
2. У дихальних рухах беруть участь м’язи:
а) діафрагма;
б) міжреберні;
в) спинні;
г) черевні.
3. Середня життєва ємність легенів людини становить переважно:
а) 1500 см3;
б) 2000 см3;
в) 3000 см3;
г) 3500 см3.
4. Транспорт газів через легеневий пухирець у капіляр відбувається завдяки:
а) дифузії;
б) осмосу.
в) активному транспорту речовин.
5. У великому колі кровообігу газообмін відбувається у капілярах:
а) легенів;
б) епідермісу;
в) тіла.
ІII. Мотивація навчальної діяльності.
      Необхідно стежити за чистотою повітря. Там, де багато пилу в пові­трі, багато і мікробів. Підраховано, що кількість мікробів у 1 м3 повітря шкільного кабінету до початку занять становить 1600, а наприкінці занять — 13500. Тому на перервах необхідно виходити з класу, а примі­щення провітрювати, робити вологе прибирання. Це гігієнічне правило Маяковський висловив так:
Не можна людину
Закупорювати в ящик.
Житло провітрюй
Часто і краще.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Нейрогуморальна регуляція дихання
Розповідь учителя з елементами бесіди
Питання до учнів: Чи завжди  людині потрібна однакова кількість кисню?
            Потреба організму в кисні в стані спокою й при виконанні якоїсь ро­боти неоднакова. Так, під час м'язової роботи споживання кисню м'язами їй іншими тканинами може збільшитися в 45 разів. Тому частота й гли­бина дихання мають автоматично ставати інакшими, пристосовуючись до
пмінюваних умов.
            Для здійснення дихання необхідне узгоджене скорочення безлічі м'язів. Координує роботу цих м'язів дихальний центр — спеціальна гру­па клітин довгастого мозку. Із цього центру до діафрагми та міжреберних м'язів ритмічно надходять нервові імпульси, що викликають регулярне Іі скоординоване скорочення відповідних м'язів. За звичайних умов дихаль­ні рухи здійснюються автоматично, без нашого свідомого контролю. Однак людина може довільно змінювати частоту й глибину дихання, вона може новіть затримати дихання на якийсь час, але якщо затримка дихання стає небезпечною, автоматичний механізм вступає в дію й викликає вдих.
            Для нормального дихання необхідне періодичне гальмування дихаль­ного центру. Дихальний центр стимулюють або гальмують імпульси, що надходять до нього по багатьох нервових шляхах. Наприклад, сильний біль у будь-якій частині тіла викликає рефлекторне прискорення дихан­ня. У слизовій оболонці гортані й глотки є рецептори, які при подразнен­ні посилають у дихальний центр імпульси, котрі гальмують дихання. Це важливі захисні пристосування. Коли який-небудь подразнювальний газ, наприклад амоніак, надходить у дихальні шляхи, він стимулює рецептори гортані, які посилають у дихальний центр гальмівні імпульси, і в людини мимоволі «перехоплює дихання». Так само відбувається й у тих ситуаці­ях, коли в гортань випадково потрапляє їжа,— вона подразнює рецептори в слизовій оболонці цього органа й змушує їх посилати імпульси, які галь­мують роботу дихального центру. Дихання вмить припиняється, і їжа не
потрапляє в легені.
            Гуморальна регуляція дихання пов'язана зі специфічним гуморальним
регулятором — вмістом вуглекислого газу. Зниження концентрації вугле­кислого газу в альвеолярному повітрі (а отже, і в крові) може викликати зупинку дихання. Цим користуються пірнальщики, вони після посиленої вентиляції легенів можуть затримувати дихання на 2—3 хвилини. При спо­кійному диханні затримка можлива до 60 секунд.
            Функціонально система дихання пов'язана з кровообігом, вони тісно взаємодіють, забезпечуючи тканини киснем та виводячи вуглекислий газ.

 2. Захворювання органів дихання та їхня профілактика
Розповідь учителя
            Хоча мікроорганізми й пил затримуються слизовою оболонкою верх­ніх дихальних шляхів і видаляються з них разом зі слизом, але частина їх усе ж таки проникає в органи дихання, що може стати причиною різ­них захворювань: грипу, туберкульозу, ангіни, дифтерії та деяких інших
хвороб.
            Грип — це вірусне захворювання, що передається повітряно- краплицним шляхом. Під час чхання й кашлю хворих людей мільйони вірусних частинок потрапляють у повітря. Якщо вони проникають у ди­хальні органи здорової людини, вона може заразитися грипом. Для про­філактики грипу хворих людей слід ізолювати, не допускати до роботи напідприємствах, в установах, до занять у навчальних закладах. При спілку­ванні з людьми, хворими на грип, потрібно прикривати рот і ніс марлевою пов'язкою.
            Іншою розповсюдженою хворобою, що вражає дихальні шляхи, є ту­беркульоз. Збудник туберкульозу — туберкульозна паличка — найчастіше вражає легені. Вона може бути у вдихуваному повітрі, у крапельках мо­кротиння, на посуді, одязі, рушнику та інших предметах, якими користу­валася хвора людина. Туберкульоз — не тільки краплинна, але й пиловії інфекція.
            На стан органів дихання впливають і шкідливі звички. При тютюно­курінні шкідливі речовини, що містяться в тютюні, проникають у ротову порожнину, верхні дихальні шляхи, осідають на їхніх слизових оболонках та плівці альвеол. Тютюновий дим подразнює слизову оболонку ротової, носової порожнини, дихальних шляхів та очей. Майже у всіх курців роз­вивається запалення дихальних шляхів, наслідком якого є кашель. Легені курця втрачають еластичність, стають малорозтяжними, що зменшує їхню життєву ємність і вентиляцію. Унаслідок цього організм отримує недостат­ню кількість кисню. Відомо, що люди, які курять, хворіють на рак легенів у б—10 разів частіше, ніж ті, що не курять.
 3. Перша допомога при порушенні дихання
Розповідь учителя
       У певних ситуаціях виникає потреба в наданні першої допомоги, зо­крема проведення штучного дихання. При зупинці дихання цю процедуру слід робити негайно, до виклику медичної допомоги, а також до надання допомоги із приводу інших ушкоджень, за винятком ядухи.
            Штучну вентиляцію легенів проводять методом «донора». У видиху­ваному повітрі «донора» вміст кисню сягає 17 %, що цілком достатньо для постраждалого. Корисним є те, що у видихуваному повітрі міститься до 4 % вуглекислого газу. Вуглекислий газ, надходячи в легені постражда­лого, збуджує його дихальний центр і стимулює відновлення самостійного дихання.
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
            1. Питання для повторення та обговорення
-          У яких випадках зростає потреба організму в кисні?
-          Як здійснюється координація роботи дихальних м'язів?
-          Які чинники можуть здійснювати гальмування дихального центру?
-          До яких наслідків призводить підвищення вмісту вуглекислого газу в крові?
-          Завдяки якому механізму немовля робить перший вдих?
-          Як надавати першу допомогу при зупинці дихання?
2. Самостійна робота
Заповніть таблицю.




Назва хвороби
Збудник
Джерело    
інфекції
Вид інфекції
Профілактика
Грип
Вірус
грипу
Хвора
людина
Крапельна
інфекція
Марлева пов’язка,
загартованість
Туберкульоз




Дифтерія




Трахеїт




Бронхіальна   
      астма




Пневмонія




Плеврит




Рак легенів





VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 33. Підготувати повідомлення про клінічну смерть, шкідливий вплив куріння на організм.
       VІІ. Підбиття п ідсумків уроку
Бесіда за запитаннями.
1. Кімнатні рослини: герань пахуча, бегонія знижують вміст мікроорга­нізмів у повітрі на 43%, цитрус — на 59%, дрібноквіткові хризантеми — на 66%. Який висновок можна зробити на підставі наведених фактів?
2. Які є народні методи лікування захворювань дихальної системи?

3. Після того, як людина, чхаючи, прикрила рот рукою чи висякала ніс, їй обов’язково потрібно помити руки, перш ніж торкатися теле­фонної слухавки та ручки дверей. Чому?

Немає коментарів: