Біологія 9 клас Дата___________
Тема: харчування і здоров’я.
Практична робота № 6. Аналіз індивідуального харчового раціону за добу та
відповідність його нормам.
Мета: ознайомити учнів із режимом та нормою харчування,
раціональним харчуванням, з’ясувати, від чого залежать потреби організму в тих
чи інших речовинах, навчити раціонально складати харчовий раціон; розвивати
вміння виділяти головне в матеріалі, логічно мислити та робити відповідні
висновки; виховувати здоровий спосіб життя.
Обладнання: таблиці, зошит для практичних робіт, підручник
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних
знань учнів.
Бесіда за запитаннями.
1. Яка роль білків в організмі?
2. Яке значення води в організмі?
3. Яка роль вуглеводів в організмі?
4. Як регулюється сталий рівень глюкози в крові?
5. Яка роль жирів в організмі?
6. Яку роль в організмі відіграють мінеральні солі?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Обговоримо разом
Іноді говорять: «Ти є тим, що їси! Як
ви розумієте цю фразу?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Здоров’я та його
показники.
Бесіда із
складанням схеми.

Здоров’я — це стан фізичного, психічного та соціального благополуччя,
високої працездатності та соціальної активності людини.

Здоров’я характеризується високим рівнем фізичного розвитку
здоров’я, соціально доцільною поведінкою.
2.
Фактори, що змінюють здоров’я.
Бесіда.
— Спілкування з природою (свіже повітря, чиста вода).
— Висока рухова активність.
— Чіткий режим дня.
— Правильне харчування.
Здоров’я людини є найвищою індивідуальною і суспільною
цінністю.
3.
Харчування.
Розповідь вчителя.
Харчування — це споживання харчових продуктів і води, що
необхідні для поповнення енергетичних витрат, побудови і відновлення тканин та
регуляції функцій в організмі.
4. Раціональне харчування. Залежність норми харчування від
енергетичних витрат.
Бесіда з
використанням таблиці
Принципи раціонального харчування:
— енергетичний баланс організму (кількість енергії, яка
надходить до організму з їжею,
має відповідати енергетичним витратам організму;
— надходження в організм усіх речових, необхідних для
нормальної життєдіяльності.
Потреба людини в поживних речовинах визначається її:
— масою;
— віком;
— рівнем рухової активності.
5. Добовий раціон. Складання індивідуального раціону
харчування на добу.
Бесіда з використанням таблиці.

На 1 кг маси тіла людини необхідно вживати на добу:
— 1 г жиру;
— 3 г білка;
— 8 г
вуглеводів.
При розщепленні:
1 г білків виділяється — 17,6 кДЖ енергії;
1 г вуглеводів виділяється — 17,6 кДЖ енергії;
1 г жирів виділяється — 38,9 кДЖ енергії.
Добовий раціон
Сніданок повинен становити добового раціону — 25%; обід —
35%; полуденок — 20%; вечеря — 20%.
6. Недостатнє харчування та його наслідки. (Бесіда,
повідомлення учнів). Наслідки недостатнього харчування: дистрофія, обмеження
росту, затримка розвитку.
V. Закріплення знань учнів.
1. Бесіда про правила харчування.
Правила харчування
1. Калорійність добового раціону має
відповідати енергозатратам людини.
2. їжу необхідно готувати з доброякісних і різноманітних харчових продуктів, піддаючи її
правильній кулінарній обробці.
3. До складу їжі мають входити всі потрібні харчові
речовини (білки, жири, вуглеводи, вітаміни) в певних кількісних
співвідношеннях.
4. Слід оберігати їжу від потрапляння в неї збудників
хвороб.
5. їжа повинна мати добрі смакові властивості.
6. Харчовий раціон треба правильно розподіляти протягом
дня.
7. їсти потрібно в умовах, які викликають позитивні емоції.
8. Необхідно додержуватись правильного режиму харчування.
9. Необхідно перед вживанням їжі мити руки.
2. Виконання практичної роботи № 6. Аналіз індивідуального харчового раціону за добу та відповідність його
нормам.
Відповідно до інструкції в зошиті
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 36. Завд. 8 (9) ст.110
Немає коментарів:
Дописати коментар