середа, 6 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: соматична й вегетативна нервові системи

Біологія 9 клас                                                                               Дата_______________
Тема: соматична й вегетативна нервові системи.
Мета: познайомити учнів із соматичною й вегетативною нервовою систе­мою; розвивати вміння порівнювати, виділяти головне в матеріалі; виховання здорового способу життя.
Обладнання: фотографії, малюнки, плакати,  що дозволяють ілюструвати особливості соматичної і вегетативної нервової системи, зошит, підручник
Тип уроку: комбінований.

Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1.  Бесіда:
-          Як улаштована периферична нервова система?
-          Куди передають інформацію аферентні й еферентні нервові волокна?
-          Що ви знаєте про черепні нерви?
-          Які із черепних нервів належать до рухових нервів?
-          Які із черепних нервів належать до змішаних нервів?
-          Які із черепних нервів належать до чутливих нервів?
-    Що ви знаєте про спинномозкові нерви?
2. Обговоримо разом
- Чи може людина дати команду своїм м'язам, які розташовані в стін­ках кишечника, щоб вони скоротилися?
Ш. Вивчення нового матеріалу
 1. Соматична нервова система
Розповідь учителя
            Соматична нервова система відповідає, головним чином, за довільний контроль "діяльності мускулатури, а вегетативна регулює функції кожного органа, а також гомеостаз у цілому. Оскільки робота вегетативної нервової системи не підлягає довільній регуляції, то її називають автономною.
            Соматична нервова система збирає інформацію від органів чуття, по­силає її до ЦНС і передає сигнали від центральної нервової системи до скелетних м'язів. Таким чином, вона відповідає за регуляцію поведінки в зовнішньому середовищі й за процеси руху.
            Соматична нервова система іннервує скелетні м'язи — м'язи обличчя, тулуба й кінцівок, а також шкіру й" деякі внутрішні органи — язик, гор­тань, глотку. Вона здійснює функції зв'язку організму із зовнішнім середо­вищем, забезпечуючії чутливість і рух, викликаючи скорочення скелетної мускулатури.
            Дії соматичної нервової системи підконтрольні людській свідомості, тому людина може усвідомлено давати команди скелетним м'язам.
 2. Вегетативна нервова система
Розповідь учителя
            Вегетативна (від лат. ує£єі,о — збуджую, пожвавлюю) нервова систе­ма іннервує нутрощі, залози, гладенькі м'язи органів і шкіри, судини та серце, регулює обмінні процеси в тканинах. Вона має певну самостійність і не залежить від волі людини, тому її називають автономною нервовою Системою.
            Автономна нервова система забезпечує гомеостаз, координує й регулює діяльність внутрішніх органів, обмін речовин. Вона не перебуває під без­посереднім контролем свідомості, однак її функція регулюється вищими відділами мозку.
            Центри вегетативної нервової системи розташовані в сірій речовині середнього, довгастого й спинного мозку. Периферична частина вегета­тивної нервової системи утворена вегетативними нервами, що виходять із головного й спинного мозку, гілками й нервовими волокнами, вегетатив­ними сплетіннями та їхніми вузлами, що лежать попереду хребта й поруч із хребтом, а також розташованими поблизу великих судин біля органів і в їхній товщі.
            Автономна нервова система поділяється на дві частини — симпатичну й парасимпатичну. Виокремлення цих відділів засноване як на анатомічно­му принципі, так і на функціональних відмінностях.
3. Симпатична й парасимпатична нервові системи
Робота з підручником
            Симпатична нервова система іннервує гладенькі м'язи всіх органів — судин, волосся, зіниць, легенів, органів черевної порожнини, а також серце, нирки та багато залоз.
            Парасимпатична нервова система іннервує гладку мускулатуру й зало­зи шлунково-кишкового тракту, органи сечостатевої системи, легені, серце, слізні й слинні залози, очні м'язи.
Збудження симпатичної автономної нервової системи сприяє інтенсив­ній діяльності організму, а збудження парасимпатичної, навпаки, сприяє відновленню витрачених організмом ресурсів.            Чимало органів зазнають протилежного впливу симпатичної й парасимпатичної систем, оскільки ці системи є функціональними антагоністами.
            Наприклад, під впливом імпульсів, що надходять по симпатичних не­рвах, частішають і посилюються скорочення серця, підвищується тиск кро­ві, підвищується вміст глюкози в крові, розширюються зіниці, гальмуються скорочення шлунка й кишечника, зменшується секреція шлункового соку.
            Під впливом імпульсів, що надходять по парасимпатичних нервах, уповільнюються й послаблюються скорочення серця, знижується артері­альний тиск, знижується вміст глюкози в крові, збуджуються скорочення шлунка й кишечника, посилюється секреція шлункового соку.
У такий спосіб робота симпатичної нервової системи сприяє активній роботі організму, а діяльність парасимпатичної нервової системи спрямо­вана на збереження й поновлення запасів енергії в організмі.
            Симпатична частина вегетативної нервової системи починається в спинному мозку, де розташовані тіла перших нейронів. їхні відростки закінчуються в нервових вузлах двох ланцюжків, що лежать по обидва боки хребта. Усередині цих вузлів розташовані тіла других нейронів, відростки яких ідуть до робочих органів — гладеньких м'язів внутрішніх органів, вивідних протоків залоз, стінок судин, шкіри.
            Парасимпатична частина вегетативної нервової системи починається в довгастому мозку та крижовому відділі спинного мозку, де розташовані, тіла перших нейронів. Відростки нейронів, що лежать у довгастому мозку, направляються в складі блукаючого нерва в парасимпатичні вузли, де зо­середжені тіла других нейронів, розташовані біля органа або безпосеред­ньо в тканинах органа, який іннервується. Вони іннервують серце, легені, стравохід, шлунок, тонку й більшу частину товстого кишечника, печінку, підшлункову залозу.
            Таким чином, багато органів мають і симпатичну, і парасимпатичну іннервацію, причому вплив цих систем дуже часто має протилежний, анта­гоністичний характер. Але обидва відділи вегетативної нервової системи ді­ють досить злагоджено й разом забезпечують адаптивні реакції організму.
4. Чинники, що порушують роботу нервової системи
Розповідь учителя з елементами бесіди
Питання до учнів: Як ви вважаєте, які чинники можуть впливати на роботу нервової системи?
            На роботу нервової системи можуть впливати багато фізичних і хіміч­них чинників, стреси, непосильні психічні й фізичні навантаження, спад­кові чинники й травматичні чинники.
            Для нормального існування організму необхідне збереження цілісності всіх відділів центральної і периферичної нервової системи, їхня узгоджена спільна робота.
            Ушкодження окремих ділянок центральної і периферичної нервової систем може призводити до порушення різних функцій. Це пояснюється загибеллю нейронів, що входять до складу нервового центру, який регулює діяльність того чи іншого органа, й ушкодженням нервових волокон, що підтримують зв'язок між нервовими центрами та відповідними органами.
Ушкодження кори великих півкуль може призвести до порушення мовлення, зору, слуху, здатності орієнтуватися в просторі. Ушкодження мозкової речовини в центральній ділянці кори мозку призводить до рухових розладів аж до виникнення паралічів на протилежному боці тіла. Ушко­дження мозочка виражаються в порушенні координації рухів, при цьому страждає й діяльність внутрішніх органів.
            Ушкодження серцево-судинного або дихального центрів, що розташо­вані в довгастому мозку, призводить до смертельного результату.
            Діяльність нервових центрів може порушуватися, через нестачу кис­ню, під дією отруйних речовин, які потрапили в кров, а також з інших причин.
 5. Взаємодія регуляторних систем організму
Розповідь учителя
            В організмі людини існують регуляторні системи, які відповідають за координацію всіх життєво важливих процесів. Головна роль належить не­рвовій системі, тому що нервова система має особливе значення в тому разі, коли виникає потреба в швидкій зміні фізіологічної функції. .
Ендокринна система є хімічною системою, що забезпечує регуляцію активності окремих клітин і органів за допомогою гормонів. Гормони, які виділяються в кров, діють тільки на клітини-мішені, що генетично мають до них рецептори. Гормони краще відповідають потребі тривалого присто­сування до навколишніх умов, підтримці гомеостазу.
            Такий розподіл регуляторних систем досить відносний, оскільки на сьогодні зібрано чимало даних про їхню взаємодію в регуляції окремих фізіологічних процесів. Синтез і секреція гормонів регулюються нервовою системою або безпосередньо, або через виділення інших гормонів чи гумо­ральних чинників. Така єдність нервової та гормональної регуляції в орга­нізмі забезпечується тісним анатомічним і функціональним зв'язком гіпо­фіза й гіпоталамуса. Цей комплекс визначає стан і функціонування всієї ендокринної системи. Під контролем гіпоталамуса перебувають такі залози внутрішньої секреції, як гіпофіз, щитовидна залоза, статеві залози, над-. нирковики, підшлункова залоза.
            До регуляторних систем відносять і імунну систему, яка забезпечує реакцію на чужорідні об'єкти, що є пристосуванням організму до постійно змінюваних чинників зовнішнього й внутрішнього середовища.
            Усі три регуляторні системи, що відповідають за координацію життєво важливих процесів, тісно пов'язані між собою.
ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1Робота із зошитом Учні виконують у робочому зошиті завдання № 5 на с. 194.
2.      Питання для повторення та обговорення
-          Які функції виконує соматична нервова система?
-          Які органи іннервує соматична нервова система?
-          Які функції виконує вегетативна нервова система?
-          Які органи іннервує вегетативна нервова система?
-          Яку систему називають автономною й чому?
-          У чому полягають особливості роботи симпатичної та парасимпатичної нервової системи?
V. Підбиття підсумків уроку
VІ. Домашнє завдання

Опрацювати § 66, 67. Завд. 6 с. 194

Немає коментарів: