понеділок, 4 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: функції сечовидільної системи

Біологія 9 клас                                                                               Дата____________
Тема: функції сечовидільної системи.
Мета: продовжити знайомити учнів із будовою та функціями сечовидільної системи
людини; дати характеристику процесам фільтрації та реабсорбції;  розвивати уміння порівнювати процеси життєдіяльності та функції організму людини; уміння логічно мислити, спостерігати та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей

Тип уроку: комбінований
Обладнання: зошит, підручник, таблиці.
                                                           Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
            Провести повторення знань про будову органів сечовидільної системи. 
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Проблемне запитання:
- Яка різниця між первинною та вторинною сечею? (де вони утворюються, як вони утворюються, скільки утворюється первинної та вторинної, які речовини в них наявні).
ІV. Вивчення нового матеріалу. 
 1. Утворення первинної і вторинної сечі
Розповідь учителя
            Утворення сечі пов'язане із двома процесами — фільтрицією та реабсорбцією. Реабсорбція — це зворотне всмоктування води й розчинених у ній необхідних організму речовин, наприклад амінокислот, глюкози, вітамінів, з первинної сечі в кров. Унаслідок фільтрації плазми крові з капілярів мальпігієвого клубочка в порожнину капсули утворюється первинна сеча. Для протікання цього процесу необхідна значна різниця тиску в судинах і капсулі.
            Через стінки судин не можуть пройти формові елементи крові й білки, що містяться в плазмі крові, тому в первинній сечі їх немає. В усьому іншому за своїм складом первинна сеча близька до складу плазми крові. Зі добу в людини утворюється 150—180 літрів  первинної сечі. Це означає, що весь об'єм плазми крові фільтрується через нирки 50 - 60 разів за добу.
            Унаслідок реабсорбції з первинної сечі в кров повертається більша час­тини води та інших необхідних організму речовин і утворюється вторинної сечі. У вторинній сечі немає, наприклад, цукру й амінокислот, але значне підвищена концентрація шкідливих для організму речовин. Концентрацій сечовини збільшується майже в 70 разів.
            Вторинна сеча збирається в нирковій мисці, по сечоводах надходить у сечовий міхур і потім виводиться з організму. Упродовж дня людина виділяє 1,5 л вторинної сечі.
2. Сечовиділення
Розповідь учителя
             Сечовиділення, або сечовипускання,— це рефлекторний акт виведення сечі з організму людини. Сечоутворення відбувається безупинно, тимчасом як виведення сечі з організму — періодично, у міру заповнення сечового міхура (у здорової людини в середньому 4—6 разів на добу). Витіканню сечі з міхура перешкоджають два кільцеві шари м'язових волокон: внутрішній сфінктер із гладких м'язових волокон і зовнішній — із поперечносмугас­тих. Коли тиск усередині міхура досягає певного значення (у людини це відбувається при накопиченні в міхурі 300—350 мл сечі), подразнення чут­ливих нервових закінчень механорецепторів, які розташовані в стінці міхура, викликає позив до сечовиділення. При сечовиділенні рефлекторно розслаблюється зовнішній сфінктер і скорочуються м'язи стінок міхура.
            Сечовиділення регулюється нервовими центрами спинного й головного мозку, що підпорядковані корі великих півкуль: при наповненні сечового міхура в корі виникає збудження, що обумовлює позив до сечовиділення.
3. Регуляція діяльності нирок
Робота з підручником
            Регуляція діяльності нирок здійснюється за допомогою нейрогумо­ральних механізмів. Центр сечовиділення розташований у крижовому від­ділі спинного мозку. До гуморальних чинників регуляції діяльності нирок належить гормон задньої частки гіпофіза — вазопресин, або антидіуретичний гормон, що зменшує сечовиділення шляхом посилення зворотного всмоктування води, і гормон щитовидної залози тироксин, що підсилює сечовиділення. Протилежну тироксину дію справляє гормон мозкової речовини наднирковиків — адреналін.
4. Функції нирок
Розповідь учителя
            Нирки виконують кілька функцій. По-перше, вони служать головним органом виділення, забезпечуючи фільтрацію плазми крові й виділення з організму надлишку води, неорганічних і органічних речовин, продуктів азотистого обміну, сечовини, сечової кислоти. По-друге, вони здійснюють регуляцію водного балансу за рахунок зміни об'єму виведеної із сечею води. Нирки беруть участь у регуляції сталості осмотичного тиску рідин внутріш­нього середовища, утворюють і виділяють у кров фізіологічно активні речо­вини, регулюють рівень артеріального тиску шляхом внутрішньої секреції Деяких речовин.. 
V. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Питання для повторення та обговорення
  2. Як утворюється первина і вторинна сеча?
  3. Чим відрізняється вторинна і первинна сеча за своїм складом?
  4. У чому полягають основні функції нирок?
  5. Як здійснюється регуляція діяльності нирок?
2. Виконання біологічного диктанту.
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи


Немає коментарів: