неділя, 3 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: будова і функції органів дихання.


Біологія 9 клас                                                                                          Дата___________
  Тема: будова і функції органів дихання.
   Мета : ознайомити учнів зі значенням дихання  як процесу, необхідного для життя; пояснити різницю між зовнішнім і внутрішнім диханням, розглянути будову і функції органів дихання, показати взаємозв’язок їх будови з функціями, що виконуються; сприяти розвитку вміння виділяти основне з текстового матеріалу, висловлювати думки і переконання; виховувати культуру поведінки і бережливе ставлення до свого здоров’я.

    Обладнання: таблиці до теми, зошит, підручник, картки – завдання.
    Тип уроку: комбінований
Хід уроку
        I.  Організація класу.
        II.  Мотивація навчальної діяльності.
        Повідомлення теми, мети
        Учитель .Як пояснити вислів «Це нам потрібно як повітря»? (Учні висловлюються).
        Цей вислів виражає особливу потребу організму в повітрі.
        Ще давньогрецький філосов Анаксимен, спостерігаючи за диханням тварин і людей, вважав повітря умовою  і першопричиною життя.
        Без повітря людина гине через декілька хвилин.
        Хоча деякі люди можуть затримувати дихання на 3-4 хвилини, а інколи й до 6 хвилин, більш тривале кисневе голодування призводить до смерті.
        В організмі немає запасу, і тому він повинен рівномірно надходити через органи дихання.
        Діти, ні в якому разі не проводьте експерименти над собою і вашими товаришами, щоб дізнатися,  наскільки ви можете затамувати подих, - це шкідливо для організму.
·           Чому нам потрібно вивчати будову і функції органів дихання?
(Щоб знати,які органи належать до органів дихання, які функції вони виконують, як пов’язані з іншими органами і системами, щоб знайти, як здійснюється газообмін, щоб скласти іспит у 9 класі).
·            Чи маємо ми право називати себе людиною розумною, якщо не будемо знати будову систем організму і функції, які вони виконують?
        III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
        Питання до учнів
-          Чому дихання притаманне всім живим істотам?
-          Дайте визначення процесу дихання?
-          Яке біологічне значення кисню для організму людини?
        Повідомлення учнів.
·           Рослини, як і інші живі істоти, дихають цілодобово. При цьому вони поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ. Переконатися в тому, що рослини дихають, можна на простому досліді. У темне місце ставлять дві склянки: в одну налито чисту воду і поставлено гілочку елодеї, а у другу налито прозору вапновану воду. Обидві склянки накривають ковпаком. Через два  - три дні, подивившись на піддослідні рослини, можна побачити, що  вапнована вода замутилася.  Це свідчить про те, що рослина в темряві виділяла вуглекислий газ, тобто дихала. Рослина дихає і на світлі. Корені також дихають, тому, щоб рослини росли добре і розвивалися, землю у вазонах і на грядках періодично треба розпушувати.
·            Хребетні тварини.
·            Риби. Органи дихання – зябра. У дводишних кистеперих риб крім зябер є органи дихання повітряного типу – мишкоподібні легені.
·            Земноводні. Дихають атмосферним повітрям з допомогою легень і шкіри.
·            Плазуни. Дихальні шляхи більш диференційовані, ніж у земноводних, - є довга трахея, яка розгалужується на два бронхи, бронхи входять в легені. Збільшення дихальної поверхні легень у плазунів пов’язане з відсутністю шкірного дихання.
·            Птахи. Органи дихання – легені й тонкостінні повітряні мішки.
·            Ссавці. Органи дихання – повітроносні шляхи і легені.
      IVВивчення нового матеріалу.
        Учитель. Пропоную вам таке поняття:  «дихання». Ваше завдання – підібрати все, що асоціативно з ним пов’язане.
        Будь – яке твердження, будь – яка ідея для нас цінна…
        Дихання.
·            Вдих.
·            Видих.
·            Акт вдиху і видиху.
·            Використання організмом кисню
·            Виділення вуглекислого газу.
·            Легені.
·            Бронхи.
·            Носова порожнина.
        Добре, діти, дуже багато асоціацій у вас зі словом «дихання».
      У побуті поняття «дихання» розуміють як акт вдиху і видиху. Насправді це більш складне явище.
      Дихання – це сукупність процесів, у наслідок яких відбувається використання організмом кисню і виділення вуглекислого газу.
     Дихання людини і тварин (які мають легені) охоплює такі процеси:
      а)   обмін повітря між зовнішнім середовищем і альвеолами легень – вентиляція легень;
     б)    обмін газів між альвеолярним повітрям і кров’ю – дифузія газів у легенях;
     в)     транспорт газів кровю;
     г)     обмін газів між кровю і тканинами в тканинних капілярах – дифузія газів у тканинах;
     д)     використання кисню клітинами і виділення ними вуглекислого газу.
         Процеси а) – г) – це так зване зовнішнє дихання, яке вивчає наука фізіологія.
        Останній процес д) – це внутрішнє, або тканинне, дихання, яке вивчає біохімія.
      Пропоную скласти схему «Етапи процесу дихання».
     -  Що відбувається на цих етапах.
Етапи процесу дихання

Зовнішнє
Внутрішнє
Вентиляція легень.
Дифузія газів у легенях.
Транспорт газів кровю.
Дифузія газів у тканинах

Окисні процеси у клітинах, у наслідок яких виділяється енергія

      Записи у зошити або розповідь за схемою:
·            Що таке дихання?
·            Які процеси включає?
·            Що відбувається під час зовнішнього дихання?
·            Що відбувається під час внутрішнього дихання?
Яке значення для організму людини має дихання?
-           Тепер розглянемо будову  і функцію органів дихання.
        Дихальна система складається з повітроносних шляхів і легень
Дихальна система

Повітроносні шляхи
Легені
·         Носова порожнина
·         Носоглотка
·         Глотка
·         Гортань
·         Трахея
·         Бронхи
Окисні процеси у клітинах, унаслідок яких виділяється енергія.

       Робота в парах.
        Прочитайте кілька разів схему, спробуйте розповісти товаришу по парті один раз.
        Робота в зошитах. Запис схеми.

        (Діти проводять самостійно.)
        Носова порожнина. Поділяється на дві порожнини (ліву і праву) кістково – хрящовою перегородкою. Стінки порожнини носа вкриті слизовою оболонкою з війчастим епітелієм.  Війки епітелію виконують захисну функцію.
·            У чому полягає захисна функція, що саме виконують війки?
        (Затримують і виводять назовні пил і мікроорганізми, які осідають на слизовій оболонці).
        У лівій і правій частині є звивисті ходи: верхній, середній і нижній. У слизовій оболонці верхнього носового ходу містяться рецептори, які сприймають запахи. До нижнього носового ходу відкривається носослізний канал.
        Робота з підручником.
       Що відбувається  з повітрям, яке потрапляє до носової порожнини, ви дізнаєтесь, прочитавши два абзаци на с . 89.
        Розповідь учнів.
·            Повітря зігрівається або охолоджується (кров’ю, що тече по густій мережі кровоносних капілярів у слизовій оболонці), зволожується (завдяки слизу) затримуються хвороботворні бактерії, пил.
·            На 1мм2 слизової оболонки у порожнині носа припадає близько 150 залоз, що виділяють слиз.
·            Пройшовши через носову порожнину, повітря потрапляє в носоглотку.
·            Носоглотка розташована між носовою порожниною і глоткою.
·            З носоглотки повітря потрапляє у глотку. У глотці перетинаються дихальні й травні шляхи. Від глотки починається гортань і стравохід.
·            Вхід до гортані під час ковтання їжі закривається надгортанним хрящем, тому їжа потрапляє у стравохід, а повітря – у гортань.
        Робота з підручником.
·           Що може спричинити потрапляння їжі  в гортань, ви дізнаєтесь, прочитавши маленький абзац на с. 90.  Тому будемо читати в голос.
Відповіді учнів.
·            Гортань має лійкоподібну форму. Ззовні частину гортані видно як виступ, який називають кадиком.
·            Гортань утворена кількома хрящами. Найбільший з них – щитовидний хрящ.
·            Гортань переходить у трахею.
Трахея – це дихальна трубка завдовжки 10-12 см, яка складається з 16-20 півкілець, що з’єднуються зв’язками. Трахея поділяється на два бронхи: лівий і правий.
        Бронхи, як і трахея, складаються з хрящових півкілець. бронхи входять у праву і ліву легені. Бронх, що входить у праву легеню, поділяється на три гілки відповідно до кількості часток легені. Бронх, що входить у ліву легеню, поділяється на дві гілки.
·            У кожній легені гілки розгалужуються, утворюючи бронхіальне дерево легені (мал..5.3, с.90).
·            Найтонші бронхи називаються бронхіолами. Вони закінчуються альвеолярними мішечками, стінки яких утворені легеневими пухирцями, або альвеолами (мал. 5.3, с.90).
·            Альвеоли густо обплетені капілярами малого кола кровообігу, де відбувається газообмін.
·            Загальна поверхня всіх легеневих пухирців приблизно в 50 раз більша за поверхню шкіри людини. Тому кров швидко вбирає крізь їхні стінки кисень і віддає вуглекислий газ.
       
        Легені – великі парні органи. Права легеня більша і складається з трьох часток, ліва – з двох. Ззовні кожна легеня вкрита тонкою сполучнотканинною оболонкою –легеневою плеврою, а внутрішня поверхня грудної порожнини вкрита зовнішньою плеврою. Між легеневою і зовнішньою плеврою є щілина – плевральна порожнина, яка заповнена плевральною рідиною. Рідина зменшує тертя легенів о стінки грудної порожнини.
        V. Закріплення нового матеріалу.
        Відновлення втраченої інформації – доповнення речень.
        Дихання – це сукупність процесів, унаслідок яких відбувається використання організмом кисню і виділення вуглекислого газу.
        Дихальна система складається з легень і повітроносних шляхів.
        Великі парні органи – це легені. Права легеня більша і складається з трьох часток, ліва – з двох. Ззовні кожна легеня вкрита тонкою сполучнотканинною оболонкою – легеневою плеврою. Внутрішня поверхня грудної порожнини вкрита зовнішньою плеврою. Між легеневою і зовнішньою плеврою є щілина – плевральна порожнина, яка заповнена плевральною рідиною. Рідина зменшує тертя легенів о стінки грудної порожнини.
      Відновлення шляху руху повітря.
·            Носова порожнина
·            Носоглотка.
·            Глотка.
·            Гортань.   
·            Трахея.
·            Бронхи.
·            Легені.
        Заповнення таблиці.  «Будова і функції органів дихання».
Органи дихання
Особливості будови
Функції
Гортань


Трахея


Легені






      VIПідсумок уроку.
1.      Робота з тестами .
        Варіант I.
        1.  Людина без повітря може прожити:
        а)  кілька хвилин;
        б)  кілька годин;
        в)  кілька секунд.
        2.  Вдих і видих належить до дихання:
        а)  зовнішнього;
        б)  внутрішнього.
        3.  З організму видаляється:
        а)  кисень;
        б)  вуглекислий газ.
        4.  необхідна умова обміну речовин:
        а)  надходження кисню;
        б)  надходження вуглекислого газу.
        5.  Клітини потребують безперервного надходження до них:
        а)  кисню;
        б)  вуглекислого газу.
        6.  Носослізний канал відкривається до носового ходу:
        а)  нижнього;
       б)  верхнього;
        в)  середнього.
       7.  Війки епітелію носової порожнини виконують функцію:
        а)  провідну;
        б)  захисну.
        8.  Повітря у носовій порожнині:
        а)  охолоджується;
        б)  зігрівається.
        9.  Легеневі пухирці:
        а)  бронхіоли;
        б)  альвеоли.
        10.  Права легеня складається з частин:
        а)  двох;
        б)  трьох;
        в)  однієї.
        Варіант II
        1.  Тварина без повітря може прожити:
        а)   кілька хвилин;
        б)  кілька годин;
        в)  кілька секунд.
        2.  Газообмін у легенях належить до дихання:
        а)  зовнішнього;
        б)  внутрішнього.
       3.  Із зовнішнього середовища в організм надходить:
        а)  кисень;
        б)  вуглекислий газ.
        4.  У процесі окислення бере участь:
        а) кисень;
        б)  вуглекислий газ.
        5.  Окисні процеси в клітинах належать до дихання:
        а)  внутрішнього;
        б)  зовнішнього.
        6.  Рецептори, що сприймають запахи, знаходяться в оболонці носового ходу:
       а)  нижнього;
        б)  верхнього;
        в)  середнього.
        7.  Лійкоподібну форму має:
        а)  гортань;
        б)  трахея.
        8.  Голосові зв’язки містяться:
        а)  у гортані;
        б)  у носоглотці;
        в)  у глотці.
        9.  Найтонші бронхи називають:
        а)  бронхіолами;
        б)  альвеолами.
        10. Великі парні органи:
        а)   легені;
        б)  бронхи.
2. Метод «Мікрофон»
·            Над якою темою працювали на уроці?
·            Що таке дихання?
·            Яке значення для організму людини має дихання?
·            Чому легені людини більш пристосовані до життя на суходолі, ніж легені земноводних і плазунів (амфібій і рептилій)? (Легені людини мають більш складну будову і велику площу дихальної поверхні).
·            У романі Беляєва «Людина – амфібія описано юнака, якому пересадили зябра акули і він міг жити під водою. Чи можна насправді створити такого Іхтіандра?.
            Добре, що ви висловлюєте свої думки, але від  домашнього завдання ніхто не          звільняється.
      VІI.  Домашню завдання
            Опрацювати § 29. Відповісти на запитання наприкінці параграфу.



Немає коментарів: