Біологія 9 клас Дата___________
Тема: дихання. Значення дихання. Органи дихання.
Мета: почати формувати
знання учнів про дихальну систему людини; ознайомити із диханням як процесом,
необхідним для життя; розглянути складові частини системи; повітроносні шляхи
та легені - органи повітряного дихання; особливу увагу звернути на значення
дихання для підтримання життєдіяльності; розвивати уміння порівнювати основні процеси
життєдіяльності організму та їхнє значення; розвивати пам’ять,
увагу, мислення; виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я та оточуючих
людей.
Тип уроку: засвоєння нових
знань.
Обладнання: схеми, малюнки, таблиці, зошит, підручник
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та
чуттєвого досвіду учнів.
1.
Метод побудови
«асоціативного куща».
Доберіть асоціації, які виникають
у пам’яті стосовно слова «Дихання»
2.
Робота з термінами.
Із поданого переліку термінів
обрати ті, які належать до теми «Дихання»
( серце, легені, хребет, шлунок,
бронхи, зябра, шкіра, кінцівки, носовий отвір, головний мозок, рот, глотка.
ІІІ.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Обговорюємо
разом
Без
їжі людина може прожити кілька тижнів, без води – кілька днів, але без повітря
вона може витримати лише кілька хвилин.
Чому?
ІV. Сприймання та
засвоювання учнями нового матеріалу.
1. Дихання.
Значення дихання.
Розповідь -
бесіда вчителя за допомогою таблиць, малюнків підручника, складання схеми.
Дихання
– сукупність процесів, унаслідок яких відбувається поглинання організмом кисню
і виділення з нього вуглекислого газу. Процес дихання складається із:
-
зовнішнього дихання;
-
внутрішнього дихання;
-
переносу газів кров’ю.
Самостійна
робота з підручником ст.. 88, §29
Дайте
визначення термінам: зовнішнє дихання, внутрішнє дихання.
З’ясуйте,
які є повітроноснішляхи?
ДИХАННЯ — сукупність
процесів, внаслідок яких відбувається поглинання організмом кисню і виділення з нього вуглекислого газу:
О2


ПОВІТРЯ
|
ходи; сітка кровоносних судин



ГЛОТКА
![]() |
ГОРТАНЬ - кадик, щитовидний хрящ,
надгортанний хрящ
![]() |
ТРАХЕЯ ПОВІТРЯ

СО2

бронхіальне дерево, бронхіоли,альвеоли
![]() |

Крім газообміну, дихання є важливим
фактором теплорегуляції. Легені виконують функцію виділення, оскільки через них виводиться вуглекислий газ, аміак і деякі
леткі сполуки.
Під час відхаркування разом із слизом
видаляються продукти обміну: сечовина, сечова кислота, солі мінеральних речовин, частинки пилу і мікроорганізми.
Майже всі складні перетворення речовин
в організмі відбуваються з обов'язковою участю кисню. Без кисню неможливий
обмін речовин, і для збереження життя необхідне постійне його надходження.
Дихання, як і кровообіг, надзвичайно
важливе для забезпечення гомеостазу. Порушення дихання призводить не тільки до зміни газового складу внутрішнього середовища організму, а й до глибоких змін
у всіх реакціях обміну, у всіх
процесах життєдіяльності.
V. Закріплення знань.
1. Фронтальна бесіда:
- Яке значення має носова порожнина?
- Яка основна функція дихальної
системи?
- Який орган міститься ззаду
трахеї?
- Легені – це парний чи непарний
орган?
- Яким хрящем закривається вхід
до гортані під час ковтання?
2.Гра «Плутанина»
Уявно
зробити бронхіальне дерево і на гілочках, які відриватимуться, написати терміни
анаграми (слова з переставленими літерами) з теми «Дихальна система». Учні по
черзі відривають, складають термін і пояснюють його:
динняха-дихання
Гелені-
легені
Рогтань-гортань
Совано
рожнипона –носова порожнина
Горнникнадта
- надгортанник
VІ.Домашнє завдання.
1. Опрацювати § 29.
2. Скласти кросворд з теми
«Органи дихання», використавши вивчені терміни і поняття.
3.
Поясніть, яким чином ці слова стосуються процесу дихання.
«Життя - це горіння». Ця фраза належить французькому вченому А. Лавуазьє.
Немає коментарів:
Дописати коментар