неділя, 3 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: групи крові. Резус фактор.

Біологія 9 клас                                                                                               Дата:__________
Тема: групи крові. Резус фактор.
Мета: познайомити учнів із групами крові та резус-фактором; продовжити   розвивати   вміння   і   навички  роботи  з таблицями, схемами, підручником; виховувати в учнів бережливе ставлення до свого здоров'я прививати повагу до донорів.
Обладнання: малюнки, схеми, зошит, підручник.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Хід уроку

І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього матеріалу.
1завдання: до дошки виходить учень, пояснює терміни, пов'язані з вивчаємою темою.
Гомеостаз - сталість умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі.
Еритроцити - червоні кров'яні тільця, що здійснюють в організмі дихальну функцію.
Гемоглобін - білкова речовина еритроциту.
Недокрів'я - стан, коли відбувається зменшення кількості еритроцитів, або ж зниження вмісту гемоглобіну.

2 завдання: учень відновлює схему будови крові.



3 завдання: працюють усі учні, піднімаючи необхідні картки, як відповіді на запитання.
-         Які функції виконує кров?
-         Форма еритроцитів?
-         Розмір еритроцитів?
-         Де утворюються еритроцити?
-         Скільки живуть?
-         Де руйнуються?
-         Форма лейкоцитів?
-         Розміри лейкоцитів?
-         Де утворюються лейкоцити?
-         Де руйнуються?

IІI. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
            Як ви вважаєте, зсідання - це шкідливий чи корисний процес? А як тоді зберігають кров у лікарнях? Переливати людині можна любу кров?
            Отож, сьогодні ми з вами поговоримо і про переливання, і про сумісність різних груп, про історію їх відкриття.
            Відкрили зошити, записали туму.
            Почнемо з історії.
            З давніх - давен люди вважали кров носієм життя, про переливання крові згадується в пам'ятках давнього Єгипту і Греції. В 1667 році у Франції лікарями Дені і Еммерезом було зроблено перше переливання крові людині від молодого ягня. Що ви читали про історію переливання крові?
1819 рік - в Англії (людина - людині)
1832 рік - в Росії (лікар - Вольф)
1901 рік - Карл Ландиштейнер
Відкрили групи крові
1903 рік - Ян Янський

Подивіться на дошку:
Правила Ландштейна
  1. Антитіла ніколи не виробляються проти своїх власних антигенів.
  2. В сироватці   крові   в  нормі  можуть  бути  антитіла  тільки  до антигенів, яких немає в даної особини.
  3. Чому ж люди в багатьох випадках раніше вмирали?
  4. Яка група крові підходить для переливання другій?
 
Але і після відкриття груп крові люди продовжували вмирати.
1940 рік - Ландштейнер відкрив Rh+, Rh-.
У лікарнях для збереження крові в неї додають лимоннокислий Na. З  якою метою це робиться?
             - Зсідання крові - це добре чи погано?
Розглянемо цей процес.
               При ушкодженні судини тромбоцити прямують в це місце, руйнуються, звільнюючи фермент тромбопластини. Він з Са прискорює перетворення протромбіну на тромбін. Тромбін же каталізує перетворення фібриногену на фібрин, нитки якого утворюють сітку, затримуючи клітини крові.
 
-         Чому вся кров не зсідається?

Фібринолізин                                       фібриноген
                                   руйнує

Гемофілія - захворювання, коли кров не має здатність до зсідання.

IV.   Узагальнення матеріалу.

            Учні з кожного ряду відповідають, що цікавого дізналися на уроці. Потім дають визначення термінам: аглютиногени, фібриноген, гемофілія, фібрин, реципієнт, донор.
V. Домашнє завдання.

Опрацювати  § 19, завдання 8-9 с. 62

Немає коментарів: