Тема: Про скрипку та її сім’ю.
Мета: ознайомити учнів з найбільш поширеними музичними
інструментами струнної групи, їх звучанням, вчити розрізняти елементи музичної
мови, виховувати вміння слухати музику.
Обладнання: малюнки музичних інструментів ударної, духової
та струнної групи, музичний матеріал: А.Вівальді «Весна», К.сен-Санс «Лебідь»,
«Слон», українська народна пісня «два півники», пісні з мультфільмів.
Хід уроку
І. Організаційний
момент. Музичне вітання.
-
Пригадайте, про які музичні інструменти ми вели мову
на попередньому уроці.
-
До якої групи вони належать?
Гра «Знайди родичів».
-
Розподіліть музичні інструменти на дві групи –
ударні та духові.
(На
дошці малюнки: флейта, саксофон, сурма, барабан, бубон, дзвіночки, трикутник,
сопілка, скрипка.)
-
Який інструмент зайвий? Чому?
ІІІ. Оголошення теми уроку (звучить фрагмент скрипкового
концерту «Весна» з циклу «Пори року» А.Вівальді).
1.
Вступна бесіда.
Скрипку називають королевою
музику. ЇЇ голос дуже виразний і
співучий. У скрипки велика родина: віолончель, арфа, бандура, балалайка,
гітара… Усі ці інструменти мають струни (вчитель вивішує малюнки на дошці).
2.
Робота над ребусом.
Розташуйте літери по порядку
(за цифрами) і дізнайтеся, як називаються інструменти цієї групи.
1.С
|
5. Н
|
2.Т
|
6. Н
|
3. Р
|
7. І
|
4. У
|
3.
Робота в зошиті (с.56).
-
Подумайте, чим схожі всі зображені інструменти.
Впишіть у клітинки, що є в
кожного з них. (Струни.)
4.
Гра «Юні музиканти».
(Діти
імітують гру на бандурі, скрипці, гітарі, балалайці, кобзі, арфі).
IV. Фізкультхвилинка
(танцювальні рухи під музику).
V. Слухання музики К.Сен – Санс «Лебідь», «Слон».
-
Ви вже сьогодні чули, як звучить скрипка. Але у неї ще є родичі –
віолончель і контрабас (вчитель показує
малюнки).
Віолончель
значно більша за розмірами від скрипки. Її звучання соковите, співуче.
Якщо скрипку музиканти тримають горизонтально на плечі, то віолончель ставлять вертикально.
Виконавець грає сидячі, помістивши інструмент поміж колін.
А от інструмент, більший від
скрипки в десять разів, зветься просто – контрабас.
Грати на ньому доводиться стоячі. Це найбільш низький за звучанням
музичний інструмент серед групи струнних.
Послухайте п’єси французького
композитора Каміля Сен-санса «Лебідь», «Слон».
Порівняйте звучання віолончелі
та контрабаса, які створюють музичні «портрети» лебедя і слона.
1.
Робота
в зошиті (с.57).
-
Пригадайте музичні твори за малюнками.
Обведіть інструмент із низьким
звучанням коричневим олівцем, а з більш високим – жовтим.
Струнні інструменти скрипка і
контрабас дали назву двом музичним ключам: скрипковому і басовому(малюнки)
VI. Розучування української народної пісні «Два півники».
-
Послухайте українську народну пісню «Два півники».
Про який струнний музичний інструмент у
ній згадується?
1.
Виконання пісні вчителем.
2.
Розучування за куплетами.
3.
Виконання пісні з елементами театралізації.
-
Придумайте, як розіграти виставу за цією піснею.
Показуйте рухами дії її героїв.
VII.
Закріплення вивченого.
1.
Робота з підручником (с.119)
-
Розгляньте малюнки. Герої з яких мультфільмів на них
зображені?
-
Пригадайте за малюнками пісні та проспівайте їх .
2.
Виконання пісень із мультфільмів.
(Діти
супроводжують спів танцювальними рухами, оплесками (музичний пульс) або
ритмічним супроводом.)
3.
Гра «Міні-театр».
(Вчитель розподіляє учнів на три групи – танцівники, співаки, музиканти.
Діти виконують пісню із мультфільму у ролях).
VIII. Підсумок
уроку.
-
З якою групою музичних інструментів ви сьогодні
ознайомились?
-
Назвіть родичів скрипки.
-
Розкажіть, що станеться з мультфільмами, якщо зникне
музика.
Немає коментарів:
Дописати коментар