Тема:
Давні друзі наші — пісні, танці, марші.
Мета:
дати уявлення про пісню, танець і марш — «три кити» музики, удосконалювати
навички їх диференціювання, закріплювати вміння дітей слухати музичні твори й
аналізувати їх, виховувати любов до музики.
Обладнання;
малюнки
кита, дітей, які співають, танцюють, марширують, музичні інструменти: сопілка,
маракаси, бубон, барабан;
Музичний
матеріал; Д. Кабалевський «Три кити», П. Чайковський «Дитячий
альбом»,А. Філіпенко «Ой заграйте, дударики».
Хід
уроку
I. Організаційний момент. Музичне вітання.
Добрий день, добрий
час.
Любить музику наш клас.
II.
Актуалізація опорних знань.
— Сьогодні я пропоную
розпочати наш урок із загадки.
В морі рибка золота
кораблі переверта. (Кит)
— Що ви знаєте про
рибу? Де вона живе?
Найбільший
серед китів — синій кит. Він виростає завдовжки ЗО метрів і може важити 160
тонн. У давнину люди думали, що наша планета Земля плаває в океані, а тримають
її на своїх спинах три велетенські кити.
III.
Оголошення теми уроку.
1.
Бесіда про пісню, танець, марш.
— «Трьома китами» в
музиці називають не тварин, що плавають в океані.
«Кити» — це основні
типи музики: пісня, танець, марш. На них тримається
світ музики.
Отже, музика буває
пісенна, танцювальна, маршова.
— Розгляньте малюнок.
Що на ньому зображено? Як називається
третій
Кит? (марш).
— Вкажіть ознаки пісні,
танцю, маршу.
Пісня Танець Марш
ритмічний мелодійна
чіткий
пластичний наспівна
енергійний
IV.
Слухання музики (Д. Кабалевський «Три кити»).
— Послухайте твір Д.
Кабалевського «Три кити».
— Скільки в ньому
частин?
— Спробуйте впізнати
музичних «китів».
Рухлива вікторина.
— Послухайте ще раз цей
твір і відтворіть умовними рухами три частини:
пісню — маханням рук,
марш — крокуванням,
танець — оплесками.
V.
Фізкультхвилинка.
(Діти виконують
відповідні рухи під музику).
VI.
Закріплення вивченого.
— Послухайте збірку
фортепіанних п'єс Петра Чайковського «Дитячий
альбом».
— Спробуйте розпізнати
характерні ознаки пісенної, танцювальної та маршової музики.
(Діти слухають «Вальс», «Марш дерев'яних
солдатиків», «Старовинну французьку пісеньку»).
— Яка музика вам
сподобалась найбільше?
— Як можна розпізнати
танцювальну музику від маршової?
— Якою була музика
маршу?
— За яких життєвих
обставин можуть виконуватися танці та марші? Коли співають пісні?
VII.
Розучування пісні «Ой заграйте, дударики» (музика А. Філіпенка, слова В.
Панченка).
1. Виконання пісні
вчителем.
— Чи можна назвати
музику цієї пісні танцювальною?
— Яке враження на вас
справила ця пісня?
— Який настрій вона
викликає?
— Як її слід
виконувати, щоб передати танцювальний характер
пісні?
2. Вивчення пісні.
3. Виконання пісні з
ритмічним супроводом на шумових інструментах (під-
ручник, с. 73).
Під час музикування
вчитель може запропонувати дітям такі шумові інструменти: трикутник, маракаси,
бубон, барабан. Діти відтворюють ритм, коли звучить вступ і програш.
4.
Робота в зошиті (с. 35).
— Пригадайте музичні
твори. Підкресліть назви пісень зеленим олівцем,
танці — жовтим, а маршу
— червоним.
VIII.
Підсумок року.
— Пригадайте, що ж це
за «три кити» в музиці.
— Які основні ознаки
пісні, танцю, маршу?
Немає коментарів:
Дописати коментар