Тема:
Співуча,
чудова пісенна розмова.
Мета: поглибити уявлення учнів про музику пісенного типу
та її використання в інструментальних
творах, розвивати навички активного сприйняття музичного твору, виховувати
любов до музики, до пісні.
Обладнаня: ілюстрації до музичних творів, малюнки зяблика,
сороки; музичний матеріал: А.Філіпенко «Зяблик», французька народна пісня
«Танець каченят».
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Музичне вітання.
Знов звучить сьогодні пісенька
дзвінка,
Музика ця гарна, лагідна така.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Послухайте вірш. Про що в ньому йдеться?
Пісенна країна – співуча, чудова,
Дзвенить солов’їно пісенна розмова.
Там вечір співає зіркам колискові,
А в хатах лунають колядки
святкові.
Там сонце вітають замріяні ранки,
А весну стрічають грайливі веснянки.
-
Які пісні згадуються у віршах? Коли їх виконують?
Є різні види пісень: колискові,
колядки, щедрівки, веснянки. Головною ознакою пісні є мелодійність,
наспівність.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
-
Сьогодні
нас знову запрошує у гості пісня.
-
Пригадайте, яку пісню ми вчили на попередньому
уроці.
1.
Розспівування.
Знов пісенька прийшла до нас,
І знов радіє перший клас
2.
Виконання пісні «Пісенька про пісеньку» (муз.
Т.Попатенко, сл.Н.Найдьонової)
-
Ознакою цієї пісні є мелодійність, наспівність..
Але є пісенна музика, яка
звучить без слів. ЇЇ можна почути в
інструментальних творах.
3.
Робота над фрагментом оповіданням В.Сухомлинського
«Все в лісі співає» (підручник, с.91)
-
Послухайте оповідання. Які пісні співали дерева у
лісі?
Все в лісі співає
Весною
ми пішли в ліс. Повіяв легенький вітерець, і всі дерева заспівали. У кожного була своя пісня.
Береза
співала ніжну пісню. Слухаючи її, хотілося підійти до білокорої красуні та
обійняти її.
Дуб
співав мужню пісню. Коли ми слухали її, нам хотілося бути сильними, відважними.
Верба
співала задумливу пісню. Ми подумали, що прийде осінь і листячко з дерев
осиплеться.
Ось
які пісні почули ми в лісі.
-
Хто співав ніжну пісню7 Якою була пісня верби, дуба?
-
Чи можна за допомогою музики передати характер цих
пісень?
4.
Робота в зошиті (с.45)
-
Пригадайте інструментальні твори. Підкресліть, які з
них мають пісенні мелодії.
-
Який із запропонованих творів відповідає ніжній
пісні берізки? («Колискова» Л.Ревуцького). Який відтворює задумливу пісню верби? («Осіння
пісня» П.Чайковського). А от мужній
пісні дуба відповідає «Марш» С.Прокоф’єва.
5.
Повторне
слухання фрагментів музичних
творів.
IV. Фізкультхвилинка (танцювальні рухи під
музику запропонованих творів).
V. Розучування
пісні «Зяблик» (муз.А.Філіпенка, сл.Т. Волгіної).
1. Гра пісні без слів.
- Яка ця музика за характером?
(Весела, грайлива, лагідна, добра…)
2. Виконання пісні вчителем.
- Про кого співається в пісні?
- Які птахи у ній згадуються?
- Яку пісню співає зяблик? Що
він вчить? Які ноти співає?
3. Розучування пісні за
строфами.
(Вчитель звертає увагу на висхідний рух пісеньки зяблика у першому куплеті
й низхідний – у другому.)
-
Покажіть рукою, як рухається мелодія пісеньки зяблика у першому
та другому куплетах.
4. Виконання пісні «у ролях».
(Вчитель ділить клас на три групи. І – виконує заспів, ІІ – пісню
зяблика, ІІІ – слова сороки).
VI. Слухання музики (французька народна пісня «Танець
каченят»).
-
Який характер музики?
-
Чи сподобалась вона тобі?
-
Який настрій створює пісня?
(Розучування танцювальних рухів під музику).
VII. Підсумок уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар